Blog Archive

Thursday, August 13, 2015

Raiub nagu rauda!

http://www.postimees.ee/3291665/tapetud-sigadega-tormasse-soitvad-veokid-tilguvad

Päris huvitav artikkel. Vallaametnik käib asju vaatamas ja uurimas, riigiametnik aga lausa raiub vastu, et KÕIK ON VALE! Kui sageli on aga teadjad inimesed selgitanud, et nõudeid ei täideta!

******************************

14. 08.

Kusjuures ega ma ei eitagi, et hr Pärtelil võib õigus olla. Kuid ometi, kui aina rohkem raiutakse, seda rohkem küsimusi tekib.

 http://majandus24.postimees.ee/3293345/talunik-kahtlustab-jaatmekaitlejat-katku-levitamises

Jäätmete käitleja auto sõitis tallu, kus kaks päeva hiljem avastati katk. Sel päeval oli see juba teises talus, aga autojuht polnud veel kuulnud, et eelmises kohas katk teada. Väidetavalt tehakse autodele peale igat sõitu põhjalik puhastus ja desinfitseerimine (kas ikka tehakse korralikult?) ning hr Pärtel välistab, et autoga katk levida võiks. Aga kuidas siis levib? Autojuhiga? Kärbsega kabiinis?

Hirmul on suured silmad ja seda tõdeb ka hr Pärtel. Aga äkki siiski ongi hirmul tõepõhi all?

*****************************************

17.08.

Ah et oli ÜLLATUS? Järjekordselt midagi ei tea, aga lubab ja kinnitab ikka, mis sest, et "midagi ei tehta teistmoodi"!

 http://www.postimees.ee/3295179/torma-valda-maetud-sead-pulbitsevad-maapinnale

Kas peaksin KINNITAMIST kuidagi usaldama? Loomulikult mitte.

http://www.ohtuleht.ee/690008/ago-partel-tahaks-uskuda-ja-loota-et-selliseid-puhanguid-enam-ei-tule

*******************************************************

24. 08.

Hommikul lugein Maalehte ja midagi pole teha, pean siin kohe esimese asjana täiendama.

Ivar Soopani juhtkiri on iseenesest väga hea ja asjalik, välja arvatud üks koht.

http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/arvamus/juhtkiri-katkuajal-tehtud-vead-tapavad?id=72245573

 Riigiametite ümberkorraldamise käigus kadus veterinaar- ja toiduametist pressiesindaja koht. Avalikkusega suhtleb ameti juht Ago Pärtel. Kui kriis algas, oleks pidanud põllumajandusministeerium kohe reageerima ja laskma Pärtelil teha seda, milleks ta sel kohal on – juhtima tauditõrjet kogu jõuga, mitte ühe käega matma laipu ja teisega hoidma mobiiltelefoni. Nüüd on Ago Pärtel haigestunud. Võimalik, et ülepingest.

Igas ametiasutuses peab olema piisavalt hea meeskond, et juht ei peaks KÕIKE juhtima. Ning Pressiesindajat ei ole mitte mingil juhul vaja!!! Sest enamasti ei tea nad mitte essugi ja siis on antav info absoluutselt mõttetu!!! Seega, juhi otsene kohustus (s.t. üks tööülesannetest) peabki olema ADEKVAATSE info andmine! Muidugi, kui ikka suudab seda anda.....

Bianka Mikovitsh aga kirjutanud päris huvitava loo, mis vaid tõestab minu mõtete õigsust.

http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/riik-kukub-katku-torjudes-uhest-august-teise?id=72238247


Pärast Torma vallas ilmsiks saanud skandaalset seamatmist kiirustasid selle nädala algul sinna asja siluma nii maaeluminister Urmas Kruuse kui ka veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.
Torma vallavanem Triin Pärsim ütleb, et jutu käigus sai täiesti selgeks üks asi: mitte keegi kohaletulnuist ei ole nõus tehtud vigade eest vastutust võtma.

Eile just kommenteerisin FB-s Tõnis Paltsi teisteteemalist postitust, kus ta küsis, kes vastutab! Meil ei teatagi, mis on VASTUTUS!!!  Ja just see on üks olulisemaid pärtlomaania probleeme! Mida siis tähendab vastutus VTA juhi arvates?


Peataolek ja hädaolukord algas juba enne, kui katk seafarmidesse jõudis. Märtsi algul rebisid Kärstna jahimehed katku surnud metssigade korjuseid mülkast välja kahe palja käe ja toore jõuga, abiks tünnist tehtud kelk. Inimene, kelle maa peal sead olid, neid sinna matta ei lubanud. Kokkuleppel veterinaarametiga pidid jahimehed kaheksa korjust tee äärde tooma, kuhu tuli vastu auto, et sead ära viia.
Ühe jahimehe, Rein Tafenau kirjelduses jäi lähim farm paari kilomeetri kaugusele ning ta ei välista, et läbi muda ja üle oja laipade vedamisega levitati katku veelgi. Hullem ootas ees. “Sigadele saadeti järele tavaline kasti­auto roheliste prügikonteineritega,” kirjeldab Tafenau. “See oli metsik pingutus, et rasked sead üldse sinna konteineritesse upitada. Lõpuks keerasime konteineri külili ja veeretasime sea sisse.” Üks siga oli niis suur, et konteinerisse ei mahtunud.
Olukord muutus absurdseks. Jahimehed olid tunnistajateks telefonikõnele, mille samast võttis Viljandimaa veterinaarameti juhataja Terje Oper Ago Pärtelile, ning kuulsid pealt nendevahelist sõnelust, mille lõpus löödi telefon kõrgemalt poolt lihtsalt kinni. Tafenau sõnul jäi mulje, et ametnikel käib protsessi haldamine üle jõu ja tegelikult ei ole neil selget ettekujutust ei katku levikust ega sellest, kuidas tagajärgi likvideerida.
“Palusime jaanuari lõpus raha, et saaksime osta ATV, millega kõik korjused lihtsamalt ja ilma lohistamata kokku korjata. Kopp oleks olnud põllu servas valmis, et kõik kohe maha matta. Seda raha me ei saanud ja käsitsi laipu välja vedada ei jaksanud,” sõnab Tafenau.
Juba jaanuaris käis ta TV 3 kaameramehega metsas ja näitas, et surnud metssigu on võserik täis. Samas klipis ütleb Ago Pärtel, et seakatk on geograafiliselt pidurdunud. “Hiljem, kui oli Viljandimaa ja Valgamaa jahimeeste infopäev, tuli Pärtel minu juurde ja küsis, et noh, viisid asja meediasse, mis sa sellest nüüd said,” meenutab Tafenau. Samal kokkusaamisel kinnitanud riigi esindajad tema sõnul ka veendunult, et juhuks, kui katk jõuab kodusigadeni, on neil plaan olemas.


Mis??? Kas suurim mure on, et asi "viiakse meediasse"? Või on suurim mure ikkagi see, et PLAAN OLEKS PÄRISELT OLEMAS? Toru hargile viskamist, ehk et valusate probleemide eiramist sel moel peetakse olulisemaks?

 Pärsimi jutust selgub, et tema sai planeeritavast sigade matmisest teada uudiseid vaadates. Algusest peale keerutati maetavate sealaipade kogusega – väideti, et 200 tonni maetakse, 100 tonni saadetakse loomsete jäätmete käitlemise tehasesse. Tegelikult oli algusest peale otsustatud, et kõik 300 tonni maetakse Tormasse. Kohalikud olid koormate hulka ja kaalu jälgides koguse juba ise välja arvutanud, kui riik ikka veel 200 tonnist rääkis. Otse öeldes valetati inimestele näkku.
 Toimuvast rabatud Torma valla inimesed alustasid ise seire tegemist ega uskunud enam ühtki ametlikku teadet.
.................


“Jõgevamaa komisjon ei olnud juhtunuks absoluutselt valmis. Maakonna poolt oli juhtimine null,” kinnitab Pärsim oma valla kogemusest rääkides. Kriisi lahendamiseks loodud komisjonist sai hoopis pudelikael. Jõgeva maakonna loomatauditõrje komisjoni esimees on Jõgevamaa veterinaarkeskuse juhataja Harles Kaup, kes juhtis nii sigade hukkamist kui ka matmist.
“On ebareaalne, et keskkonnaamet lükkab vastutuse oma valdkonna eest veterinaarametile, riik aga taandab kõik maakondlikule komisjonile. On ju selge, et esimees, kes oli Puurmanis laudas, ei saanud samal ajal suhelda avalikkusega ja teavitada meediat. Sellega, kui kogu vastutus veeretatakse nüüd temale, me leppida ei saa,” sõnab Pärsim.
Info on vastuoluline ja ebaselge ka taudi enda kohta. Nii jääb Triin Pärsimi sõnul täiesti arusaamatuks, mis toimub tegelikult prügimäel, kuhu politseilint ümber tõmmati ning inimestel keelati karmilt sellele läheneda, süüdistades neid ette katku levitamises. “Meile öeldi laua taga selgelt, et 300 tonni sigade matmiskohas püsib taud 11 päeva ja kogu ala on desoainega töödeldud ning täiesti ohutu. Kuidas saab keegi sealt siis taudi laiali kanda,” küsib ta.


Mis siin ikka kommenteerida! Võib vaid tõdeda, et mitteuskumine jõuab avalikkuseni ehk oma inimesteni niikuinii. Ja ega vist tahagi uudiseid rohkem lugeda, aina rohkem tuleb sellist, mis paneb riigis pettuma....

*************************

26. 08.

Imbi Paju kirjutab ka sellest ja aina kurvemaks teeb....

Muuhulgas on imelik, et keskkonnaministeeriumi asekantsler näpib oma sedasamustki pikendajat ja arvab, et see pole tema (ametkonna) rida. Minu arust peaks KÕIK keskkonnaga seotud asjad olema tema rida. Taudisigade matmisest rääkimata. Aga ju saab siis palga alati kätte ka mingit huvi tundmata ja tööd korralikult tegemata! Muide, sellega seoses tuleb meelde, et meil kiputakse palgatõusu teemal räägitama, et tööviljakus nadi ja ei tea mis veel. Sellisel juhul ehk on ikkagi sellega probleeme ehk "tolku vähe" eelkõige riigiametnike puhul?

 http://arvamus.postimees.ee/3305427/imbi-paju-tapetud-sigade-ulestousmine

*********************

Mis me siis teeme? Äkki ikkagi keegi peaks vastutama?

FB


Teisipäeval (25.08) toimus Lääne Maavalitsuse ruumides seakatku teemaline koosolek, kus Lääne-Nigula vallavanemana samuti viibisin.
Kahjuks tuleb tõdeda, et segadus selles valdkonnas on tänaseni uskumatult suur. Koosolekul selgus, et tegelikult puudub ülevaade kes mida peab tegema ja kes mille eest vastutama. Ehe näide selle kohta on Keedika külla kavandatav sigade matmiskoht. Veterinaaramet ütleb, et valiku teeb Keskkonnaamet. Keskkonnaamet väidab, et nemad ainult kooskõlastavad. Kui Veterinaaramet püüdis väita, et Keskkonnaamet peab tegema hilisemat seiret, siis vastus oli , et nemad annavad ainult seire tingimused. Kes seitret teeb? Vastust ei tulnud. Ühte potentsiaalsesse matmispaika viiv tee on korrast ära, aga selle korda tegemist keegi kinni ei maksa, sest meil ju katku pole (ja võib olla polegi vaja kedagi matta) Küsimusele, kes ehitab ümber matmiskoha aia ei osanud keegi midagi kosta. Lõpuks poetati et "ehk kohalik omavalitsus teeb ära" Kas kinni ka makstakse? No seda ei tea jällegi keegi, Tallinnas otsustatakse. Veterinaaramet ütleb, et loevad ainult keskkonnatingimused ja matmispaiga tegelikult kaugus majadest pole oluline. No kuulge, nii ei saa asjadesse suhtuda.
Nii mõnegi asja kohta öeldi, et meie siin ei otsusta midagi. Otsustakse kuskil mujal. Pealinnas?
Omaette teema oli haigete üksikute kodusigade hukkamine, Jahimehed seda teha ei saavat (kodusea hukkamine pole jaht), jäigi ebaselgeks kes seda siis teeb.
Tauditõrjekomisjoni kokku ei saa kutsuda, sest taudi veel Läänemaal pole. Aga kui taud kohal ja notsud surevad, siis on ju juba hilja, sest nagu korduvalt korrati- paari tunniga paisuvad surnud sead nagu pallid ja edasisest ma parem ei räägigi. Siis hakkame koosolekuid pidama?
Ausalt öeldes tekkis päris hirm, sest otsustajat ja vastutajat ei paistnud kuskilt.

********************************************

 

2 comments:

 1. http://uudised.err.ee/v/eesti/9b9ad194-b73f-4a76-b658-176a74cbd19d/torma-valda-maetud-sead-tousid-maapinnale-tagasi

  ReplyDelete
 2. Tänud!

  Nonii!. Kas hr Pärtel lahkub nüüd töölt? Keda me üldse enam usladada saame? Asi pole sigades, vaid sigadustes ja usalduse kahjustamises, riigiametniku usalduses! Kas Pärtel ise käis kohal? Eriti peale seda, kui tulid ärevusttekitavad signaalid? Kas ja kellel ta lasi uurida, on siis väidetel tõepõhi all? Miks ei usu ametnik volikogu esinaist?

  Kui aga natuke edasi tuhnida, siis ohus võib olla terve maailm......

  http://uudised.err.ee/v/eesti/d04f9871-7b35-4685-b79e-8d1a69d88c53

  Sellised ametnikud esindavad meid siis maailmas.......

  ReplyDelete