Blog Archive

Thursday, August 25, 2016

Saaremaa süvasadam ootab uusi eestlasi.


Lugesin täna Postimehest juttu Saaremaa süvasadamast ja kruiisilaevadest. Ma ei ole kursis kas, kui palju ja mida valesti tehti selle sadama ehitamisega. Kruiisilaevu igatahes tuleb vähe ja teatud mõttes tunduvad sellised kruiisid üldse minu jaoks võõrad. Sõidad kuhugi, kiiruga veetakse sind bussidega ringi, näidatakse paari kohta, suveniiregi ei jõua vahel osta ja ..... mis selle mõte siis on? Heakene küll, ülejäänud aja pidutsed laevas? Nojah, iga inimene vajab oma. Üks pluss sellel kindlasti on. Kohaliku elu-olu reklaamimine. Iseasi, kuidas seda tehakse, kui palju nähakse, eriti sellist, mida tahaks uuesti vaatama tulla jne.

Aga et esialgu tunnen teemat vähe, siis pikalt ei kommenteeri. Küll aga usun, et Eesti vajab uusi eestlasi. Sellised, kes oskavad koostööd teha ja samas ka mõistavad oma panuse vajadust. Miks ma nii arvan? Sest Saaremaa ärimehed artikli järgi ootavad, et midagi teeks TEISED! Nõus, et riik peabki tegema! Riik aga teatab, et messidel käidud küll, kuid turismiärimeestel pole midagi (erilist) pakkuda. Mõlemad pooled süüdistavad, aga ettepanekuid ja mõtteid pole? Tüüpilised eestlased! Sellistega ei tule varsti enam neidki kruiisituriste!

Meil ei muutu ega hakkagi muutuma mitte midagi enne, kui kõik ei mõista, et kõige muutmine sõltubki meist kõigist! Nii lihtne see ongi! Riik peab reklaamima ja tutvustama, kasutama selleks iga head võimalust! Head ideed!
Ettevõtja peab aga pakkuma parimat, leidma uusi lahendusi ja puhkamisvõimalusi. Luues spaa, tuleb tagada ka muid teenuseid. Tehes turismitalu, tuleb vahel lisada sellele ka mõni hoopis ootamatu valdkond. Muidugi, värske näitena tuleb siin meelde see, kuidas välisturistide hulgas on neidki, kes tahaks bussidega mööda saart reisida. Mida on riik teinud selleks, et bussiliinid säiluksid ja taastuksid? Üks võimalus olekski teha tasuta ühistransport, need mõned eurod, mida siseliinidel saarlased praegu maksvad, pole märkimisväärt. Pean silmas muidugi RAS busse...

Kus on aga süvasadamast väljuvad Rootsi kiirlaevad? Kui palju on võrreldavalt turiste Gotlandil ja Saaremaal? Kui palju neist eestlasi Gotlandil ja rootslasi Saaremaal? Kas süvasadamas ja Kuivastus ootavad turiste elektriautode, -rollerite ja -rataste rent?  Kas tiiburid Rohukülast süvasadamasse ja/või Kuressaarde on tõesti võimatu? Kindlastion igasuguseid pisiasju küll ja küll ja nende käimatõmbamine väga pikaajaline protsess. Aga lihtsalt oodata, et TEISED järsku kruiisilaevadega Saaremaale hakkavad ilmuma, lambist, on naiivsus! Muidugi oleks huvitav teada, kui populaarne võiks olla mitemepäevane Saaremaa kruiss? Läbimõeldult ja erinevate võimalustega, nii et laevadega tulija saaks sõita, millega soovib, grupis või omaette, vasakule või paremale, loodusesse või kontserdile, põigates Hiiumaale või Vilsandile?

Ma ei kahtlegi, et võimalusi on. Aga veel kord, vaid siis, kuid "uutmoodi" eestlased tegutsema asuvad. ehk siis, eestlased suudavad hakata uutmoodi mõtlema.

2 comments:

  1. Vähemalt maailma ühe vingeima arvutimängu, DEUS EX, 2016_08 versioonis on Tallinn mereturisti vaatepunktist küll ilusti ära mainitud: http://longterm.softf1.com/2016/blog_resources/2016_08_xx_DEUS_EX_Mankind_Divided_includes_a_reference_to_the_Estonian_capital_Tallinn_YouTube_iFwPeCt4w9Q_12m32s_t01.png

    ReplyDelete
  2. Tänud!

    Eks iga asi, ka arvutimäng, aitab asjadele kaasa.

    ReplyDelete