Blog Archive

Monday, November 28, 2016

4-päevane töönädal?


Ma teen tööd küll. Korralikult. Südamest!

Kunagi libises ühest kõrvast sisse ja teiset välja jutukesed, et ehk võiks lühendada töönädala pikkust. Ega ma tookord väga ka süvenenud. Olin ju ka noorem ning raudteel oli niigi vahel nõndamoodi, et oli 3-4, isegi 5-päevaseid puhkepäevi! Nautisin neid alati, selline võimalus annab ju erilise shansi minna näiteks rattamatkale mööda Eestimaad!? 2 päeva selle jaoks on vähe (ka kalale minekuks või muuks). Selle ajaga jõuad ehk trenni mõttes mööda Eestimaad kihutada, näha aga eriti ei saagi! Aga nägemine ehk siis tajumine ongi ju põhiline!

Mõnda aega tagasi aga hakkas see teema vägisi pähe tükkima. Kui aus olla, siis isegi ei mäleta, millest! Tugeva tõuke aga sai see viimati Kuressaares turismikonverentsil olles!


Äsja aga sõber saatis lingi (ma polegi veel guugeldanud ega süvenenud rohkem, kui ühe teise loo leidnud.Ma isegi ei tähtsusta niivõrd seda 70-nda eluaastani töötamist, kuivõrd iganädalast korraliku puhkamise võimalust. Mille mõju on nii hoomamatu (praegu mullegi), et suurt rohkemat, kui selle konverentsi raames, pole mõelnudki. Ja juba nüüdki tundub see ääretult atraktiivne idee! Aga nagu olen veendunud, siis võid sa siin Eestis olla nii edumeelne kui tahes, stagneerunud mõttemallid ei lase kellelgi midagi teha..... 

Mis Teie arvate?

Täpsustan: Ma pooldan vähemalt praegu täiesti 9-tunnilisi tööpäevi, seega ei pea töönädala pikkus olema mitte 8, vaid 4 tundi lühem!

 Tõenäoliselt on iga töötaja rõõmus, kui ta näeb, et kalendris on reedene päev märgitud punasega ehk tegu on riigipühaga ning tema jaoks vaba päevaga. Küllap oleks eriti vahva, kui selline asi korduks nädalast nädalasse ehk olenemata riigipühast oleks reedene päev vaba.

 Statistika kohaselt on energia kokkuhoid neljapäevase töönädala puhul märkimisväärne ning tegu on ühe lihtsama viisiga, kuidas muuta majandus keskkonnasäästlikumaks. Seda muuseas isegi juhul, kui nädala töötundide arv ei muutu.


Vähem tööpäevi tõi kaasa selle, et kontoris särasid tuled vähem aega, kokku hoiti nii õhukonditsioneerile kui muu tehnika käigus hoidmisele kuluvat energiat. Ja kõike seda isegi siis, kui töötundide arv jäi samaks.
Tõsi, Utah loobus oma eksperimendist 2011. aastal, kuna inimesed polnud rahul, et nad ei saanud ametnike juurde vastuvõtule reedeti minna. Ilmselt on siinkohal siiski tegemist sellega, et inimesed veel ei oska oma aega ning käike piisavalt hästi planeerida ehk siin oleks tarvis mõttemalli muudatust.

 Neljapäevane töönädal pole kasulik üksnes keskkonna perspektiivist lähtuvalt. Teadlased on välja selgitanud, et kolme päeva pikkune nädalavahetus aitab meil paremini välja puhata, näiteks saame me sel ajal käia väiksel reisil või väljasõidul. See omakorda võimaldab rohkem veeta aega koos sõprade ja perega, mis on sotsiaalses mõttes kasulik.

 Antropoloog David Graeber kirjutas hiljuti, et paljud meist töötavad ametikohtadel, mis iseenesest on suhteliselt mõttetud. Mõttetuks töötamiseks võib lugeda ka neid tunde, mil me oleme tööl kohal, ent otseselt midagi ei tee ehk siis oleme kohal kohaoleku pärast. Selle aja võiks suunata aga muudesse tegevustesse ning vähendatud töötundide ajal suurendada produktiivsust ning kõike seda arvestades olla kokkuvõttes energia- ja keskkonnasäästlikum.


Nick Srnicek ning Londoni ülikooli külalislektor Alex Williams kirjutavad raamatus “Inventing the Future”, et töötamise olemus ning tööturg hakkavad tulevikus automatiseerumise tõttu drastiliselt muutuma. Suurem automatiseeritus tähendab, et paljusid tegevusi tehakse üha efektiivsemalt, mis tähendab väiksemat energiakulu ning väiksemat vajadust inimese töökäte järele.
Kokkuvõttes jõuame me olukorda, kus inimene otseselt enam töötama ei peagi. See, kuidas ühiskonnad töö ümber jaotamisega toime tulevad, sõltub suuresti aga poliitikatest ning sellest, kuidas seesugustesse arengutesse suhtutakse.

Nagu näha, ei pea ma paljusid asju kirja panemagi, artiklis need olemas. Ja igati nõus! Ka sellega, et "reedeti ametnike vastuvõtule minek" on harjumise küsimus. Aga me oleme ju e-riik? kas 4-st päevast ei piisa???

Mis aga häirib, on see, et aastate jooksul on sel teemal rohkemgi kirjutatud ja et asi ÄÄRMISELT MÕTTEKAS, PERSPEKTIIVNE JA OLULINE, siis oodanuks, et võetaksegi käsile ja tekib KIIRE ning põhjalik arutelu, mis peagi päädibki otsusega! 2009:

http://forte.delfi.ee/news/teadus/4-paevane-toonadal-kogub-poolehoidjaid?id=24831649

Üks lugu veel, aastast 2016:


Olen teemat puudutanud ka FB-s, üllatusega aga avastasin, et asjale ei saada justkui pihta!? Aga kui edasi mõtlesin, et on ju palju lihtsaid ja elementaarseid asju (millest ma aastaid kirjutanud ja põhjalikult), millele ka absoluutne enamus inimestest pihta ei saa, siis enam ei imestanudki. Kuid need, kes on meil edumeelsemad ja peaks olema meie elitaarne vedur, need peaks ju ikka aru saama? Ahhetama ja ütlema: KAUA VÕIB? 

MIKS AASTAKS 2018 EI OLE IKKA VEEL MUUTUSI TOIMUNUD?

********************

22. 09. 18

Turismikonverents Kuressaares oli üks asi, aga 3 puhkepäeva Kubija spaas kõige ehedam, sügava tunnetusega kogemus, mis veenis, et olen õigel teel!


Minu kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks ongi see! Ettepanek, mis muudab ajalugu!
4 comments:

 1. Üks klipp aastast 1985

  http://archive.softf1.com/1985/1985_Excerpt_from_Jim_Hartz_show_Where_Wassily_Leontief_Suggests_that_Dumber_People_Should_get_Income_Without_Working.webm

  ja üks link mu ajaveebi

  http://martin.softf1.com/g/yellow_soap_opera_blog/calculated-ownership-company-calco

  ning veel üks link ühele eriti heale raamatule

  http://www.brainrules.net/about-brain-rules

  Kui imestate, miks ma raiskasin oma aega
  Riigikogulastele üldse kirja saata, teades, et neid ei huvita peale oma enda mõnusa palga absoluutselt midagi, siis mu vastus on, et ma vähemalt andsin neile šansi natuke targemaid mõtteid lugeda kui need mõtted on, mida nad oma alandlikelt, vaid bossile bossi poolt kuulda soovitavat juttu rääkivatelt, nõunikelt ja ametnikelt kuulevad. Ükski karjääri-ametnik ju ei hakka oma bossile otse välja
  ütlema, et boss on looder, ei huvitu muust
  kui vaid heast palgast ja vegeteerimisest ning
  on suure vegeteerimise käigus
  intellektuaalsent nii alla käinud,
  et ei küündigi enam loomingulisi lahendusi leidma.
  No mis teha. Vähemalt mina olen ilusti käitunud.

  ReplyDelete
 2. Tänud!

  Minu jaoks on inglise keel tundmatu, kahjuks, aga samas on hea, et lisasid. Sest siinsed kommentaarid pole ju vaid minule.

  Aga "ajaraiskamise" põhjendus on ülihea ja selge! Nii peabki tegema ja samas sisuliselt kenasti käituma. Ning andma endast parima, erinevalt "neist".

  ReplyDelete
 3. Roheliste ettepanek võeti 2010 vastu, aga kas "sügiseks yuuriti põhjalikult"? Ja kas uuriti nii 32 kui 36- tunniste päevade kohta? Ei, lastakse aastatel minna ja edukam majandus ei huvita kedagi? Ning aastast 2010 olid poliitikud poolt, aga tänaseks pole (uued poliitikud? arenenud ega targemaks saanud?
  https://www.ohtuleht.ee/383132/rohelised-luhem-tooaeg-tagab-parema-tervise

  ReplyDelete
 4. https://www.aripaev.ee/arvamused/2018/01/24/kristjan-otsmann-kas-luhem-toonadal-tasub-end-ara

  ReplyDelete