Blog Archive

Monday, September 18, 2017

Eesti transport ja valimised


Valimised aina lähenevad ja tasapisi aktiviseeruvad nii koalitsioon kui opositsioon. Lubadused kasvavad nagu õhupall ning endiselt usutakse (sageli), et lubada tasub midagi head, aga soovitavalt seda, mida ei peaks kohe tegema! Küllap on üheks põhjuseks see, et peale valimisi võidaksegi küsida, miks pole ikka veel asi ära tehtud! Selliste tulevikuvisoonidega aga ongi hea võimalus vastata, et "me tegeleme sellega"! Nii saab vastata kõik järgmised 4 aastat! Kui lubada aga midagi lihtsamat nagu Viimsi trammile eelnevat paremat bussiühendust, 4-realiste maanteede asemel maakohtade porimülgaste likvideerimist või Helsinki tunneli ja hüperloopi ooteperioodil Haapsalu ja Võru rongiliikluse kiiret taastumist, võib juhtuda, et valija pettub (jälle) väga kiiresti! ja seda kogenud poliitikud endale lubada ei või. Hullem veel kui erakonna peakontorist heidetakse sellistel puhkudel ette, et "mida sa lubad kiiresti täidetavaid asju, see on ju rahakulu ja nõuab tööle hakkamist"!?

Värskeim näide ongi ehk Viimsi tramm. Üks poliitik maalib üles asja plussid ja nõuab trammiliiklust kui parimat varianti. Teine ütleb, et see on populism ning siiani võinuks tegeleda (ekspress)bussiliikluse arendamisega. Kummal on siis õigus? Muidugi sellel, kes ütleb, et trammiliiklus on hea! Ning muidugi sellel, kes ütleb, et siiani pole piisavalt tööd tehtud ega piirkonda arendatud. Nüüd jääbki üle vaid piikide ristamine ja teha seda nii valjult kui võimalik. Kuni valimisteni!

Polnud muidugi ka kahtlustki, et taas tuuakse välja 4-realiste maanteede teema. Kartmata, et valija hakkab viitama sellele, et raha meil selliste suures (ja mõttetus) mahus ehitamiseks ei jätku, ülalpidamisest rääkimata! Pigem on lootust, et need, kes ei saa aru, kuskohast tuleb riigi (maksu)raha, hakkavad valjuhäälselt kaasa hõikuma ja kiitma, kui tublid on selliste ideede genereerijad ning kui hästi see arendab riigi majandust ja edendab Eesti elu! Just selliste valijate arusaama tulemuseks on Tunneli-Kristeni jt populistide esiletõus ja seal püsimine, hullem veel, võimalik võimu juurde jõudmine! Ja kui tark pidi õppima teiste, loll oma vigadest, siis nagu valimised kipuvad näitama, ei suuda paljud üldse õppida!

On loomulik, et hea on nii trammi kui muu ühistranspordi ja rattateede arendamine. Loomulikult ka maanteede paremaks ja ohutumaks, sõidu mugavamaks muutmine. Ometi, veelgi parem on teha seda piisavalt asju läbi mõeldes ja meile vajalikus  ning võimetekohases "suuruses". Hoides sealjuures muidugi loodust ja inimeste elukeskkonna kvaliteeti muudes asjades. Ning tagades meeldiva sõidu koju ka neil teedel, kus liiklus hoopis hõredam, aga kuhu muuhulgas satuvad ka matkajad ja teised reisisellid. Et meel oleks rõõmus. Niisama rõõmus, kui on pildiltki näha! sest rõõm tuleb ikka siis, kui õnnelikke hetki on rohkem ja murekohti vähem!

Postitasin Michali "naljalubaduse" ja keegi arvas, et tuleb labidas pihku võtta ning lüüa kampa. Mulle aga meenus iga-aastane jant maakodu teel, kus teekerked ei lubanud kevadeti sõiduautodelgi vahel sõita, rääkimata erinevate elukvaliteedi jaoks vajalike asjade veost (ehitusmaterjalid, muld, sõnnik jm). Veelgi hullem, ligi ei pääsenud ka operatiivteenuste masinad! ja ometi, seesama tee, valdade/maakondade piiril, on endiselt samasugune. Pole isegi mitte kraave süvendatud! Asfaltkattest rääkimata! Ja nii ongi, ühte valda ei huvita, sest tema teel ei sõida tema maksumaksjad, teine ei ole suutnud midagigi ära teha, et tee hoopis tema valduses oleks. Ja ega ei loodagi, et tee korraga terves ulatuses korda tehtaks. Piisaks sellestki, kui igal aastal tehtaks "ühest väravast teiseni"! Et valija silmad NÄEKS, et Viimsi trammi, Helsingi tunneli ja hüperloobi ootel juhtuks midagi ka valija silme all! Midagi väikest ja lihtsat, aga ometi nii vajalikku ja olulist!
Kas keegi lubaks sellist lähitulevikku? Töötegemist ja valija maksuraha otstarbekat kasutamist!?

Tegelikult on rõõmu tegemine äärmiselt lihtne! See eeldab vaid ühte: kui on mõte teha midagi, siis mõelge selle juures, et tahate sellega teha teistele head! Ning kui hakkategi asjaga peale, siis leiate ka tee, kuidas ja mida teha! Hoolivus on tunne, mis annab sellest märkamatult aimu!

No comments:

Post a Comment