Blog Archive

Monday, October 9, 2017

Üks terakene annab suhtumisest aimu!

https://pluss.postimees.ee/4269353/elu-eestimaa-veerel-illuka-ja-tostamaa

Et mõista, mis sünnib, ühistranspordis aga ka mujal, siis tasub lugeda võimalikult palju, kõrvu kogedes siis ka isiklikke kogemusi muidugi. Ja nii on tänases Postimehes väga iseloomulik "terake".


Üks asi, mida tõstamaalased igal juhul hea elu näitena nimetavad, on – uskuge või mitte – ühistransport ehk Tõstamaa ühendus Pärnu linnaga. Kas neid busse on viis või isegi rohkem, mis linna ja Tõstamaa vahet käivad, jääb segaseks, aga igal juhul lähevad esimesed bussid juba varahommikul ning viimane tuleb tagasi kaheksa paiku õhtul. Lisaks on vald välja pakkunud ühe hilisema eribussi, kui rahvas tahab Pärnusse teatrisse minna.

Vallavanem Toomas Rõhu ei hakka kogu au kiidetud bussiliikluse eest vallajuhtide arvele kirjutama. «Eks see tänu Kihnu laevadele nii tihe ole,» nimetab ta. Nimelt on Tõstamaa vallas Munalaius Kihnu ja Manijale suunduva parvlaeva Kihnu Virve sadam. Kui uus laev hakkas Pärnu asemel peamiselt Munalaiust Kihnu käima, peab laeval alati vastas olema buss, mis rahva sadamast linna viib.
20 aastat valda juhtinud Rõhu vaatab peaaegu maha, kui tunnistab, et eks vald pidanud bussiliikluse korraldajaile selgitama, et mõttekas oleks sama bussi peale võtta ka reisijaid Tõstamaa alevikust. Mõni buss sõidab Tõstamaalt Pärnusse otse, mööda uuemat teed.

Mis siin siis on? Tõstamaa jääb Munalaiust Pärnusse minevast teest küll üksjagu kõrvale, aga eks siin tulebki asju vaadata reisijate arvu ja muu seisukohalt. Ja nii on ehk täiesti loogiline et Tõstamaalt tulevad bussid läbivad Munalaiu sadamat. Kellegi arvates oleks see kindlasti jälle "teiste tingimusi või elu halvendav", aga kas 10 minutit seda siiski on? Ja kas ikka olnuks bussil mõte sõita Tõstamaa asemel Munalaiust alustades? Ning ometi saad jutust aru, et "pidi selgitama kellelegi nii elementaarseid asju"!?

Kas siis meie ühistranspordi korraldajad suuresti ongi sellise tasemega, et ei oska teha otsuseid elust ja kaardist lähtudes? Sageli ongi ningkuigi minu sedasorti konstanteeringuid ehk "süüdistusi" kiputakse vahel vingumiseks nimetama, siis ometi, see ongi reaalne elu ja läbimõeldud majandamine!

No comments:

Post a Comment