Blog Archive

Monday, February 12, 2018

Talvisel Sibulateel.
Otsustasin minna vaatama Sibulateele talvisel ajal. Muidugi, buss ei välju vaksalist, et saaks kohe rongilt ümber istuda. Aga laupäevasel hommikul oli sõitjaid üpris palju. Varnja-Kasepää kaudu sõidab ca 4 bussi, otse Alatskivile aga 15. Ehk peaks ikkagi mõni buss rohkem minema külasid pidi?


Vist Terminali nime all olevates tanklates mõeldud ka rekajuhtidele. Tundub olema firma, kel natuke ka missioonitunnet.


Bussipeatustes oli lumi päris hästi ära lükatud. Mis veel silma torkas, oli see, et päris paljudes kohtades oldi autoga bussil vastas.
Tundub ka, et peatustes justkui oleks ruumi autodel parkimiseks, aga siiski võiks selle koha pealt olla rohkem ära tehtud. Kasvõi selleks, et kauplustki külastada!?Tulekul Sibulatee saunapäevad!? Aga ega talvisel Sibulateel kahjuks suurt midagi teha ei ole. Üksikud üritused on küll põnevad, aga nendega turismi "välja ei vea". Ja eks olegi raske. Teeks midagi, aga pole ju külalisi!? Külalisi pole, sest midagi ju suurt ei tehta!? Nokk kinni saba lahti! Muidugi ei ole ka kerge kellelgi alustada, sest asjade käimaminek on väga pikaldane ja vaja oleks piirkonnas ikka palju tegijaid. Ja loomulikult erinevate asjade tegijaid! Kes aga ütleks, kuidas saaks Varnja - Kolkja lõigule ka muul ajal kui suvel külastajaid meelitada? Kalale? Igaühe jaoks ei ole see lemmikala. Ja mine sa tea, võib olla mehed ei tahagi kalale minnes naist-lapsi kaasa võtta? Kuigi võimalus see oleks, mees paneb järvele jugama, naine-lapsed käivad ja vaatavad ringi? Aga mida vaatavad? Niisama maju? Sellest on vähe! Ja suvel saad ehk kuskil siin ka ujuma, aga ehk peaks ikka mingid mullivannid jm ka olema? Või seltsimajad, kus mõnel päeval nädalas midagi tehakse? Aga .... mida?
Sibulatee kohvikute päev oli vägev. Aga kas siis müüdud hoidiseid jm ei jätku müügiks terve aasta? Kas muul ajal ei saa pakkuda imemaitsvaid kalatoite? Bürokraatia segab? Ehk võiks olla ikkagi lubatud nn kodukohvikud? Ehk võiks kohalikud pakkuda majutust koos hea toiduga? Veel kord, mõistan, et asjade käimasaamine pole kerge. Aga tahaks ju ikka, et üle Eesti hakkaks midagi maalähedast rohkem tekkima!


Varnja.Ja midagi ju ikkagi on? Ja järvele saaks ju minna ka muuks kui kalale? Näiteks romantilised õhtused paadisõidud? Linnuvaatlused? Uisutamine? Karakatid muidugi üks võimalus.Vahva värk!


Olemas muuseum. Tahtnuks minna, aga .... kinni!

Varnja sadam.
Voronja galerii. Vist ka talvel ei toimu midagi?Aga leidub väga erinevaid maju ja omajagu vahva jalutada. 


Omapärased on ka kalmistud ja kirikud
Kalamehed. Väga palju ka Lätist. Tore muidugi, et kohalikud saavad natukenegi lisa teenida, majutust pakkudes.Kasepää.


Puud kuivavad vist hästi tuule käes. Igal juhul oli palju märgata puid lageda taeva all.


Küll aga olen endiselt veendunud, et sellise tänavavalgustuse asemel saaks ellistel tänavatel väga edukalt valgustuse tagada ka majadelt.Poodi!
Aga tutkit, pood talvel kinni. Kolm korda nädalas sõidab autolavka.


Oh, pood ja baar! Juua ja kala süüa .... kinni....

Tahate maja osta? Aga palun!


Kala ei olla võtnud eriti sel päeval.
Kunsti ambulARToorium? Andsin kella, aga ei midagi!
Kolkja.


Visu suuskadest aed ja värav.
Juba Bulgaarias? Ei siiski ikka siinsamas. Möödasõidumaantee küladest. Ei mingit Sibulatee reklaami. Aga mida sa reklaamidki, kui midagi ei ole ega saa!? Väga hõre liiklus muidugi siinkandis.


Veidi asjalikum ootekoda, Kaitseb ka tuule eest mõnevõrra paremini.
Oleksin tahtnud Kolkja kalarestorani sööma minna, aga ... kinni! Vaid gruppidele etteteatamisel! Tõesti jama, kui ei ole nii palju möödasõitjaid, külalisi, puhkajaid, et oleks võimalik kalarestorani lahti hoida. Väga kahju!

Alatskivi kool.
Lätlased sätivad end koju! Huvitav, kas neil oleks ka millegi rohkema vastu huvi kui kalapüük ja viin?Külaturg. Kinni!
Ja tagasi Tartus. Rong sai Tallinnaks päris täis! Aga kaubateed endiselt siin, mitte Kärknas. Ja ei mingit bussijaama Tartu 2!


Ja ikka veel pole ka Tiksoja rongipeatust koos parkla ja bussipeatusega.


Pole ka Vorbuse peatust ja pole ka busse inimesi rongile toomas Kärknas.
Ristsõna lahendus: "Kas Narva samasugune edulugu nagu oksendav siil"? Presidendi rongisõidust tehakse suursündmus, aga raudteel vajalikke asju ära teha ei suudeta?

Lühike suitsupaus Jõgeval.


Tapa ja varsti Tallinnas!

6 comments:

 1. Taas vahva reisikene, kuid kahju tôepoolest-külaelud hääbumas. Pole kuskile minna ega midagi teha, pole töödki, vãga kurb.
  Rahvas võiks väljamaalt tagasi tulla kodumaad aitama, uusi tegevusi leida kasvôi turismi jaoks.
  Visu suuskadest aeda tahaks oma silmagagi nãha :)
  Tulevikus tahaks seal kalarestos istuda ning head rooga nautida.
  Päikest Teile!

  ReplyDelete
 2. Tere! Sibulatee võrgustiku liikme ja Varnja elanikuna tahan paar sõna sekka kirjutada.
  Tõsi, tulles ühistranspordiga talvisel ajal meie kanti, on siin suur vaikus ja kõik põnevad kohad kinni, kuigi tegemist-vaatamist on siin ka hooajaväliselt. Selleks tuleb vaid natuke enne bussi peale istumist kodus eeltööd teha - kirjutada ja helistada huvi pakkuvatele kohtadele, et oled tulemas. Uksed avanevad siis kohe kindlasti.
  Voronja galerii on tõesti avatud vaid suvehooajal, juunist septembrini, kuid Varnja muuseumisse ja palevalsse saab ette helistades sisse küll. Sibulatee kodulehel on kontaktid olemas või siis tulebki abi paluda mõnelt Sibulatee võrgustiku liikmelt.
  Mesi tare kodumaja perenaisena ütlen, et ka meie uksed ei ole 24/7 avatud, kuid me oleme 2 minuti kaugusel, et soovijaile maja tutvustada, karakatiga järvele viia või muid teenuseid pakkuda.

  Ja see ei ole ainult meie piirkonna mure, et talvel kõik välja surnud on. Hiljaaegu Saaremaal ja Hiiumaal käinuna võin öelda, et sealgi ulub tuul ja kõlab vaikus. Suuremates keskustes ikka avatud kohviku leiab, meil nt Alatskivil siis.

  Külaelud hääbumas ühest küljest, aga samas pealinnast Peipsi äärde kolinuna tahaks nagu vastu ka vaielda. Siiski leidub ka neid "hulle" ja hakkajaid, kes tulevad, hoolivad ja tegutsevad.

  Järgmise rõõmsama Peipsi külastuseni!

  ReplyDelete
 3. Ma olen ääretult tänulik! Sõna peabki sekka ütlema, möödakäija näeb ühtemoodi, kohalik aga saab anda infot, mis pealegi jõuab paljudeni!

  Loomulikult aitaks eeltöö kaasa, aga eeldan ka seda, et isegi kõik möödasõitvad turistid-puhkajad ei istu tunde ninapidi telefonis. Siis ei näe vast ÜLDSE MIDAGI sõites!? Peame unustama selle, et olemas justkui vaid nett selliste asjade jaoks, ka kohapeal ja teel (enne asulaid-ristmikke juba) on vaja infot! Ja miks mitte enne Sibulateele pööramist ei võiks olla parkla (mingis bussipeatuses?), kus olemas kaart, kontaktid, jm oluline info? On ju nii?

  Mesi Tare reklaami seepärast ka pildina üles panin, et näidata, et saab küll! Ja usun, et teie reklaam, mis üleval, ongi teile kasuks! Ja muidugi ka möödasõitjale. Aga siingi ... vaid neile, kes juba sõitnud Sibulateele!

  Olen igati nõus, et talvel vaikus paljudes kohtades ja see polnudki postituses etteheide, vaid pigem tõdemus! Ning loomulikult tahan ikka uuesti tulla. Aga on hea meel, kui saan oma kirjutistega ka mõtlema panna ja ehk mõne ideepojagi tekitada. See kõik vaid hea eesmärgi nimel, mitte virisemisena.

  Tänud veel kord ja kui on ideid või mõtteid, kommenteerige ikka!


  ReplyDelete
 4. Sellega oleme siin nõus küll, et taristut on meil hädasti vaja arendada - parklad, avalikud tualetid, viidad, infotahvlid. See on kõik Sibulatee koosolekutel alati teemaks, aga kõike ei jõua üksi teha. Loodame uue suurvalla tekkimisel nüüd ka KOVi poolset aktiivsemat panustamist. On ju Sibulatee pea terve dekaadi KOVi eest suure töö teinud, piirkonda turundanud, arendanud ja huvi tekitanud, külastajaid toonud, sündmuseid loonud ja sibulakasvatajatele tööd-sissetulekut loonud.
  Loodan väga, et lähiaastatel saame aktiivselt tegeleda murekohtade lahendamisega siin.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tänud!

   Igati nõus! Ja KOV peakski olema rabinal asja kallal, alati läbi mõtlemas, kaalumas, kas ehk saaks millegi raames rohkemat ära teha jne. Kasvõi sadamate projektide raames pidanuks rohkem ka infotahvlitele mõtlema jne. Sibulatee on kõvasti vaeva näinud! Jõudu ja jaksu ja andke teada igasugustest probleemidest siinsamas teemade juureski. Küll loevad ka siin poliitikud ja ametnikud, äkki hakkab mõnel pea lõikama ja südametunnistuski ärkab!

   Delete