Blog Archive

Sunday, February 18, 2018

Ühistranspordiga Kubija spaasse läbi Võru 1.


Nüüdseks on natuke kindlam, et rongile ikka jõuab! 1. tabloo ülaserval Balti jaamas kiri, et rongile saab vasakult ja nüüd ka kupatuse küljel nooled (pildil ei paista). Ja kuigi tööpäevadel on ikka neid, kes vudivad valelt poolt, siis vahel ma tööle sõites karjun neile järgi, et nad ikka maha ei jääks...
Kuigi niimoodi jupiti asju tehes muutub ka midagi tasapisi paremaks, aga tegelikult oleks vaja asjad ikka kompleksselt käsile. Balti jaam A-st O-ni. Paraku on meie "vägi" veel nõrk! Mis sest, et inimesed korduvalt mõtteid välja käinud ja saaks teha küll. Lausa vaja teha!


Aga enne, kel huvi, ka väike lugu Kagu-Eesti ühistranspordist ja selle mahajäämusest väljumise võimalustest. Kagu ÜTK küll nõrk ja eks ka kohalikud poliitikud nõrgad (eksmaavanamast Põlvas alatest ja Võru linnapeaga lõpetades). Igor Taro küll põmmutab aina piletita ühistranspordi pihta, aga eks tema rahakotile pole sel sõiduviisil ka mõju. Erinevalt paljudest teistest. Aga pea üheski FB grupis, kus küsitlusi tehtud, ei võta sõna isegi mitte kohalikud opositsioonipoliitikud. Ükskõiksus lihtsalt. Aga küllap enne valimisi jälle uhkeid sõnu kuuleb...
Mõne päeva pärast saab lugu ka netis täies ulatuses lugeda.

http://www.lounaleht.ee/?page=1&id=23476


Olen varem korduvalt kirjutanud ka sellest, et maakonnaliinide bussipeatus jäeti Tartu vaksalisse ehitamata tänu Tartu eksmaavanem Reno Laidrele (hea seegi, et ta Elva vallavanemaks ei saanud, hoidku taevas selliste võimurite eest!) jt. Mis sest, et kulutati mitu miljonit! Ja nii, selle asemel, et panna liin 21B väljuma Tartust tunnijagu varem ning alustama või läbi sõitma ka rongijaamast, tuli ka meil hoopis sõita linnaliini bussiga kesklinna ja sealt vantsida bussijaama. Tuleb ka teistel, nii kohalikel kui "võõrastel". Muidugi, inimesed saavad ikka hakkama, aga oleks juba aeg aru saada, et a) inimesed hindavad mugavust (ja ajavõitu) ning b) busside täituvus oleks parem. Tegelikkuses tehakse kõik selleks, et inimesed kasutaks ühistransporti teatud süsteemis aina vähem! Ja selle koha pealt ei tohi vait olla!


Ca 3 miljonist jätkus vaksalisse vaid ühe tabloo paigaldamiseks ja seda siis kesklinna suuna jaoks. Rongide infotabloosid, mille järgi ammu karjuv vajadus, saame näha vast ehk järgmisel eurorahade jagamise perioodil mõne aasta pärast....


Huvitav, kuhu see punt suundus? Äkki ERM-i? Otsebussi pole aga ikka veel!


Aga väike jalutuskäik Kaubamaja juurest ja juba paistabki bussijaam. Taru eksmaavanem põhjendas maakonnaliinide bussipeatuse mitteehitamist sellega, et "tahaks, et ka tulevikus oleks Tartus kaks ühistranspordi terminali"! Ma ei oskagi nii rumala põhjenduse peale midagi öelda. Mis sest, et bussijaam peakski põhikohana asuma raudteejaamas, aga iga variandi puhul on selge, et kesklinas peatumine jääks ikka alles! Kas puudub igasugune arusaam ühistranspordi põhitõdedest või on kilekotid ukse taga? Ma ei tea, lihtsalt pikki aastaid jätkub meil uskumatu jama ühistranspordiga! Mis siis eelkõige toob kaasa pideva maksumaksja raha raiskamise ja ka mõjub pärssivalt siseturismile.
Ja selge, et vaja oleks rongi ka Võrru! Muidugi saaks rongiga Kubija spaale jalutuskäigu kaugusele, hoolimata sellest, et sõita tuleks läbi Põlva või Valga. Aga mis siis? Ikka sõidaks ja mitte ainult mina! Ning sõidetaks ka Riia ja Peterburi suunalt. Kuid hoolimata sellest, et rongiliikluse vajalikkust on tõestanud uuringud ja küsitlused, on poliitikud alates Urve Palost ja ametnikud MKM-st ja mujalt väitnud järjepidevalt, et "ei ole sõitjaid ja rongiliiklusel pole mõtet"! Aga mida oodatagi neilt, kes matsu ei jaga? Ütlen ette ära, et ÜKSKÕIK KELLELT VÕRUS KÜSISIN, KÕIK TAHTNUKS RONGE TAGASI! Sellest hoolimata jäävad ametnikud/poliitikud seisukohtadele, mis riigi arengule takistuseks. Seda tõestab ka see, et ollakse vastu isegi Põlva rongiliikluse tihendamisele. Mille järgi siis otsustatakse, et Valka peab rohkemate rongidega saama ja Põlvasse ei pea? Lõpuks oleme samas seisus Pärnu raudteega, kus puudub normaalne rongiliiklus ja mitte keegi ei taha ka bussidega juurdevedu toimetada? Millega tegelevad kohalikud ametimehed ning millega mõtlevad?

Võru rongiliikluse toetajate jaoks link:
Tartu bussijaamas oli aga tore näha, et kuskil siiski on ka ingliskeelset infot. Kui nii edasi läheb, võib paarikümne aasta pärast välisturist siin ennast päris oodatuna tunda!


Tasulised tualetid tunduvad olema Eesti märk! Muide, Tartu bussijaamas pole isegi bussijuhtidele omi ruume ega kohvivõimalust. Niisugune on siis bussiärimeeste suhtumine oma töötajatesse!


Busse vurab Tartus tihedalt, vahel küll kellegi (kauba) auto segab liiklust.Ka sõitjaid üldiselt ikkagi päris kõvasti.Sõidukaardi peab vist ka tulevikus ostma. Kuigi maakonnaliinidel sõit saab olema tasuta. Aga kuuldavasti mingi "fikseerimissüsteem" saab olema. Seda enam, et linnaliiklus jääb ikka tasuliseks. Kahjuks. Kulud jäävad alles. Ja näis, kas sellisest statistikast ka kasu. Paraku lähemalt sellest ei räägita.


Pööre raudteejaama, vaid mõni minut lisakulu, kuid saanuks rongilt bussile otse nii kohalik kui turist. Nii sõiduks Võrru, kui Talurahvamuuseumisse, Maanteemuuseumisse jm.


Kas Tartu on tegelikkuses ikka heade mõtete linn?


Iga kord ma teen ka mõne pildi, näitamaks, et NRB saab kulgeda ka VB ehk siis maantee kõrval. Ükskõik milise maantee kõrvale saab teha ühenduse Pänu suunal. Tartu suunal raudtee olemas ja puuduvad vaid Riia ning Võru rongid. Ka Moskva.Mõned üksikud poliitikud nõuavad kiirronge, aga enamus vait. Ka RB vastased nõuavad rahade suurt lisamist tartu suunale, aga puuduvast rongiliiklusest minnakse kuidagi oma juttudes mööda. Kuigi juba praegu saaks mõnuga Lätti sõita. Ja kui saaks sinna, küllap tekiks võimalused ka Lätist Leetu sõitmiseks. Aga nii jääb mulje, et tegu Balti riikide kokkuleppega mitte võimaldada häid ühendusi!?


Aga mine sa tea, tulevikus juba vaja ehk ka tihedamat linnalähiliiklust Tartu ümbruses. Raudtee ju on, elamud ja töökohad ka. Ja aina "paisub"!


Vana-Kuustes veel pole bussipeatust uude kohta toodud.


Aga sellised vaated Eestimaal meeldivad mulle alati. Ja nii plõksutan pilte teha ka läbi akna, mis sest, et sageli pole need suurem asi kvaliteediga. Emotsioon on ikka. Ja mõnel puhul jääb mulje vägevatest lumehangedest. Kunagi neid ju ka olnud. Igal juhul on talvel oma võlu! Suudaks me sellest ka maksimaalset võtta ning ka väliskülalistele tõsiselt häid elamusi!Hiljuti selgus, et eurorahade jagamisel saaks jagada Eestimaa kahte "tsooni". Ja vägisi tundub, et peab pooldama seda, kus Tallinna ja Harjumaa saaks vähem ning muud regioonid rohkem! Ehk siis väheneks ka need "MÜÜA" sildid? Ehk ikkagi saaks pöörata suuremas osas asjad nii, et elu maale hakkaks rohkem tagasi tulema? Muidugi, eurorahad pole ainuke võimalus, ammugi võluvits. Seda enam, et sedagi osatakse mõttetult kulutada ja ehk osa hoopis voolab ka kõrvale. Aga kogu sõidu jooksul võis näha palju neid silte. Ning kuigi EAS ja ka paljud poliitikud hooplevad meie turismi edusammudega, siis see, kui müügis on paljud turismiasutused, tähendab, et midagi on mäda! Ka Võrus sai kuulda, kuidas ollakse mures elu hääbumise pärast!


Väga aga meeldivad mulle maamajad ja neid alati mõnus pildistada. Ja neis muidugi ka elada.


Postitee on küll ühe suure miinusega, nimelt on rattaga seal liiklemine üksjagu ohtlik, aga põnev on see tee igal juhul. Ihamaru kandist vist olemas ka rattalaenutus. Ehk peaks ka ise kord käsile võtma, parem nüüd muidugi juba elektrirattaga. Eriti neid lõputuid tõusunukke arvestades.


Maanteemuuseumis on remont! Aina paremaks! Aga kui tahad lastega istuda bussi ja tulla, siis laupäeviti näiteks Tartust ja Põlvast kohale saad, aga tagasi enam mitte! Seega, kui juba investeerida, siis nii, et kasu oleks maksimaalne! Veelgi parem oleks hea, kui teatud aegadel oleks ka Talurahvamuuseumi ja muude lähikohtadega ühendus mingi vana bussi toel!? Ning mõlemas muuseumis võikski ehk olla ka kohapeal rattarent? Tuled, rendid, sõidad teiseni ja jätad sinna või siis sõidad ka tagasi?
Seega, raha kulub hea asja jaoks kõvasti, aga ligipääs on keeruline. Eestile suhteliselt omane asi. Sama tegelikult mujalgi, näiteks Palamuse - Elistvere - Äksi suunal.Muide, Tartu turismiinfopunktis küsutakse ühistranspordi võimaluste kohta üksjagu tihti


Tilsi.Tagaplaanil paistab ka mingi vaatetorn.Tundub üksjagu suure asulana. Tõmbekeskus muidugi Võru? Või sõidetakse palju ka Tartu vahet?
Ja kuigi selle maakonnaliini jaoks on Tilsi ja Parksepa Tartust üle tunnises kauguses, on kindlasti ka siin neid, kes istuks raudteejaamas sellele bussile?Võru. Ma meelega ei teinud mingit eeltööd, aga Kubijale saanuks kohe ka bussijaamast bussiga. Aga arvatavasti iga bussiga saabudes see nii hästi ei klapi? Kuigi kohalikelt kuulsin üpris mitmel korral, et bussiliiklus (liinid ja sõiduplaanid) on üksjagu segane ja kindlasti nadi. Tõepoolest, sõidab mingi linnaliin (L ja P oli see tühi), erinevaid marsruute pidi ja nii on kohati isegi mitmetunnine vahe! Uskumatu! Pole siis ka ime, et sõitjaid vähe! Aga oma sõidud sain muidugi Võrus bussiga tehtud. Uhke suur buss, kuigi mitte päris sobilik linnaliinile, rulaatoriga ega ka lapsevankriga ikka peale ei saa. Ja ütlen kohe ära, et Võrumaa bussiliiklus üldse vajab muude uuenduste hulgas veel ühte - peatusi linna sees. Tuleb välja, et näiteks isegi kõik Vastseliina sõitvad bussid ei peatu linnas. Aga peaks peatuma. Nagu ütlesin, inimesed hindavad mugavust ja ka ajavõitu, seega, võimalust saada bussile oma kodust võimalikult lähedalt. Ära Võrust sõitsin bussiga 815 - Võru - Põlva - Tartu. Miks see buss ei alusta Kaitseväe või Kose peatusest? Või hoopiski Kubija spaa kandist? Ning teeks siis ka ühe või kaks peatust enne bussijaama? Kilometraazh, mis lisandub, on olematu, aga võita on oi kui palju!
Jälle müüa! Muidugi, tore, et on ostjaid, nagu Kersnadki. Aga sellest on vähe! On vaja, et Võrust ei saaks provintsilinna!Aga et siia tahetaks rohkem tulla, ongi vaja ääremaastumine pidurdada! Muide, sageli meenub mingi arengukava, mis näeb ette, et iga maakonna keskus oleks pealinnast 3 tunni "kaugusel". Bussiga on seda raske saavutada, ka rongiga päris sellesse aega ei mahu. Aga maksimaalselt kiiret ühendust on vaja küll!


Küll aga olen sügavalt veendunud, et siin peaks olema Võru rongipeatus, koos parkla ja busside peatuskohtadega. Hea on juba seegi, et spaa jääb siia lähedale! Ning loomulikult oleks see oluline ka välisturistidele, aga ka ka meie endi inimestele, kes Võrru rongiga tuleks. Ja see on parim koht, istumaks ümber bussidele.Nägin ka silti "Eve kodukohvik". Huvitav, kas see ikka töötab? Spaas sai küll väga hästi süüa, aga huvitav oleks seda külastada küll!
Ja kohal!


Sooduspakkumisega oli 2 ööd majutust 110 eurot. Ütleksin, et see täpselt paras hind (tööpäevadel isegi 95 eurot). Sisaldas 5 toidukorda ja kolme protseduuri. Muidugi on ka selle puhul inimesi (perekondi), kellele see üle jõu käib, aga üldiselt pean seda selliseks "harju keskmiseks", mis inimesi kohale toob. Suuremaarvuliselt.


Toa kohta võib öelda, et võib täiesti rahul olla. Vaid mõni pisimärkus. Näiteks koliseb pidevalt lukustamata uks. Vaja oleks paremat tihendust, seda enam, et ka kõige parem selle heliisolatsioon praegu ei olnud. Ning tavamärkus (mis praegu ei sõltugi majutusasutusest vaid teistest) on see, et endiselt ei ole meil Eesti reklaamkanalit! Ometi oleks see ülivõimas võimalus!


Söögisaal oli vägagi armas! Piltidelt saate ise natuke aimu. Vahvad juba need puuhalud ja puidust sein.


Meeldis ka see, et natuke oli valikutes ka "erilisi" asju. Muidugi võinuks neid rohkemgi olla!
Lõunasöögi aga seekord võtsime siis "restorani tasemel" Vägagi maitsev kalasupp, kuigi iga kell eelistaksin kalasuppi eestimaisest kalast!Ka praed olid väga maitsvad! Nämma! Prae kõrvale võtsin käsitööõlle, polegi ammu neid ostnud. Ja seegi oli tõsiselt hea nüanss selle toidu juures!Müügipunktiski pakutakse üht-teist. Huvitav, millist sääsetõrjet? Aga miks jookidena ikka sosa-sola? Mitte Värska Lumivalgeke? Väga tore aga, et Nurme kosmeetika valik hea. Ja et karurasvasalvi ja turbashampooni! Aga kuskil polnud Kõlleste shokolaade? Ja muidugi, kartulikrõpsud lähevad paljudele peale, aga ehk peaksime ikkagi eelistama eestimaised krõpse? Tehakse meil ju väga erisuguseid? Baaris las siis olla ehk ka ameerikamaa värki, aga minu arust peaks maksimaalselt toetama oma naabreid!? Ja ikka ka müügipunktis pakkuda kodumaiseid siidreid, mitte laiatarbekaupa?
On mõistetav, et need kallimad ja paljud võõristavad. Aga kas ikka peame kartma? Värska limonaadidiki ju väga head!?


Spaa lähedal ka kämping, aga selle koduleht tundus küll vana olevat!? Kas siis toimib suvel või mitte?

Töönädal polnud kerge (aga seda enam sain kinnitust mõttele, et meil peakski olema 4-päevased töönädalad). Et ÜLDSE muuhulgas saaks ja tahaks sõita Eestimaa teise otsa puhkama!. Ja et ka spaad seal saaks kliendi mitte üheks, vaid kaheks ööks! Vanamoodi jätkamine on üks suurimaid pidureid siseturismi arengus! No vaid tõsine fanaatik ju sõidaks üheks ööks Tallinnast, Haapsalust, Narvast ja mujalt Võrru puhkema!? Paraku aga nii oluline teema ei kutsu poliitikuid isegi suud avama!

Paraku pole ka tervis alati kõige parem ning seepärast tegin vaid lühikese jalutuskäigu. No ei olnud jõudu! Muidu oli ilm ilus ja võinuks ka kaugemale kolama minna.Ujuma oleks saanud küll täitsa minna. Sest jäässe augudki raiutud!Kubija järv. Spaas tasuks siin suvelgi olla, järves ja ka otse spaa kõrval võimalik ujuda. ja kui ilm vilets või vesi külm, siis ujuks spaas!


Miski pood?


Paisjärv.


Või siis harjutamegi endid vaid auto kütkes olema?Õhtusöök! Kuigi pidad võiks seda lausa lõunasöögiks. Igal juhul olid siin väga maitsvad toidud ja hea valik!


Lihapallid ja kapsarull samuti maitsvad, väga maitsvad. Muidugi, ega õhtul ei peakski väga sööma, aga mis sa teed ära, kui toidud nii maitsvad!?

Osta saanuks ka fotosid seinalt ja keraamikat!Olemas arvutinurk ja väike raamatukogu! Väga tore! Muidugi võiks siin olla ka võõrkeelseid raamatuid.


Õhtul käisin muidugi ka ujumas. Aga hommikul läksin varakult, et rohkem pilte teha. Ja laupäeva hommik oligi väga vaikne!. Spaa väike, seega ka basseinid väikesed, aga saunadest ja basseinidest täitsa piisas. Ning ühelgi hetkel ei olnud need liiga "paksult" rahvast täis.


Üks miinus - kuigi lebolas lamamiskohad soojendusega (osaliselt), siis minu jaoks oli õhk liiga külm. Nagu puhunuks kuskilt peale! Ja mida kindlasti võiks siin teha - lamamistoolide juurde võiks otse akende taha panna lindude söögimajad! On ju meil palju neid, kes ei näegi nii lähedalt loodust! Aga rasvapallid, searasv ja päevalilleseemned meelitaks paljusid põnevaid külalisi! Nagu päeval lähedal toksinud rähni! Ja tekitaks kindlasti elevust, ka laste hulgas!
Bassein väikestele lastele.Basseinid erineva temperatuuriga, 28, 32, 36 ja 42 kraadi!


Põranda ja seinte puhul kasutatud mingit kivi, huvitav, kuskohast see pärit? Ilus oli! Aga ka väga libe! Kuigi krobeline kivipõrand vajaks ehk rohkem hooldust, ometi saaks ehk põranda karestada?Väga aktiivselt kasutati välisaunu!Üks oluline märkus siiski - basseinidevahelised alad peaks ehk olema ümarate servadega, nagu ka kivist vaheseinad saalis!? Isegi basseinis astmel istudes võis kergesti libiseda ja võib pea ära lüüa, teravad servad siinjuures on aga kõige ohtlikumad!

Aurusaun. Rohkem romantilist valgust ehk?Olemas ka laste mängunurk.Hommikusöök. Jälle lai valik ja maitsvad toidud. Aga oleks vaja rohkem silte toitude juurde, eriti ingliskeelse lisaga. Ma olen suhteliselt allergiline heeringa suhtes, aga kalapalle nähes laksutasin keelt! Õnneks küsisin ja üllatuseks sain teada, et need heeringast! Ka juustu puhul oli küll olemas kiri, et Eesti juust, kuid ehk peaks olema Eesti kui päritolu ja samas ka juustusortide nimed?Kooke ma vahel söön. Ometi, ehk oleks ka lähedal keegi, kes küpsetaks koduseid pirukaid?


Mahlavalik oli hea, kuid siinkohal peab mainima, et üllatuslikult lõunasöögi juurde neid ei pakutud nagu ka mitte piima!? Heakene küll, mahla polnukski vaja, aga Rõngu mahlast morssi võinuks küll pakkuda!?


Puder muidugi väga nämma! Ja kõik viinerid ei olnudki Rakvere omad! (Praegu peaks Rakvere tooted üldse ostmata jätma muidugi....)Juust hea, aga ka suitsuvorst oli päris mõnus.


Ja kuigi ma pole väga suur kama sõber, siis väga tore oli näha, et Urvaste kama valikus.


Kahju, et meil taimeteesid nii vähe pakkides saada on. Võiks ju olla ka musta ja rohelise teega segusid, no väljamaiseid teid küll pakkuma ei peaks! Pigem olgu nii, et kes tahab, see ostab, aga omamaised peaks olema laias valikus "sundmenüüs". 

Veel puhkamist ja oligi lõuna käes!Ülimaitsev kaste!Aga võimas ja kokkadele suured tänud!


Õues katusealuses ka puitu kasutataud, kuid terassilauad vajavad vast üleimmutamist. Et ikka kaua kestaks! Kuid üldse oli kogu spaa kuidagi soe ha kodune. Eks puit ja kivi aitasid palju kaasa, nagu ka interjöör üldse.


Soojemad talved meelitanud isegi hallrästaid rohkem kohale jääma!


Aga vaat sellest ma aru ei saanud! Kas ei oska ma käsitseda, aga see (tõenäoliselt üpris kallis) seade annab ülivähe infot. Sisuliselt mahavisatud raha? Ehk siis EAS saab raporteerida "suurtest edusammudest", aga tegelikkuses pole neist praktiliselt mingit kasu?


Pea kohe peale lõunat siis protseduurid. Pole ma kunagi tundnud erilist vajadust massaazhi järele, aga oli teine üsna mõnus. Nagu ka parafiini kindad ja sokid! Üpris hea tunne oli pärast ja kuidagi tundsin ennast peale protseduure üllatuslikult mõnusalt!Vaid janu tekkis ja seekord lubasin endale hea koduse mahla...

Bussiga linna peale laiama! Ja siin tunnen iga kord, et kui rääkida rongireisijate sihtgruppidest, siis selge, et ka sõdurpoisid neist üks olulisemaid! Muide, Nursipalu suurpolügoni asemel saaks vabalt suurematele õppustele Kõrvemaale sõdurpoisse rongiga viia. Seda enam, et siis jääks siinne loodus vähem mõjutatuks!

Tore, et siin saab (suvel?) ka joogivett vabalt kätte!Tamula.

Roosisaare sild ja Kuningatalu.
Kohalik talupood annab paljudele silmad ette. Ja kuigi valikus ka mõnigast mõttetut välismaist kaupa (Medus meed jm), siis talukaupa oli üksjagu. Muidugi juba vist omaniku Jaagumäe talust ja nende poolt pakutav ulatub väga "laiali".Näiteks ei näe ma mingit vajadust, et me peaks oma küünalde kõrval eel Poola kraami müüma!


Ühe juustu ostsin!Ja väga ebameeldiv on kui müüakse Poola Wikmanide kaupa? Miks meil püütakse sageli "meie nimedega" kaupu müüa, kuigi pole neil eestimaisusega mingit pistmist?


Aga kohalik kraam ajas isutama! Väga! "Õnneks" olin ma kõvasti söönud...

Aga mis siis ikka! Edasi juba "reisi teises pooles"!
2 comments:

 1. Sattusin taas úle pika aja lugema ja pônevat lugemist taas toredast reisist.
  Kodumaal elu kui lill, aind tuleb vahest endale lubada-juhul kui on midagi kórvale pandud.
  Talvised reisid ka vahest tunduvad vãga mònusad. Pãikest Teile ja edu kodumaa reklaamimisel!!

  ReplyDelete
 2. Tänud!

  Vahel peabki lubama ja peaksime veel rohkem lubama! Aga selleks peab keegi ka tööd tegema ja muidugi peaksime oma palgad kõrgemaks saama, et oleks ka maksevõimet!

  ReplyDelete