Blog Archive

Tuesday, March 13, 2018

Balti Jaama Turg kiratseb?


Nii ja naa! Tegelikult on siin palju "peidetud aardeid", mida lihtsalt ei osata kõige paremini eksponeerida ja reklaamida! Üpris algusperioodil käisin ka ise ringi vaatamas.


ja teine


Sellest ajast on palju vett merre voolanud. Üleüldse on siinne ümbruskond kõvasti muutunud ja muutumas. Telliskivi Loomelinnak oma söögikohtade ja muuga on üks "nurgatagune" asi, mis veel ehk paljudelgi (täielikult) avastamata. Ja nii on avastamata paljud asjad ka Balti jaama turul! Kõige käivitumine võtab siiki palju aega, sest ehk väga ägedalt tehtud värk on ka kulukas ja nii ka rendid kõrged, see omakorda tähendab, et ka hinnad üleval. Ja see kuvand kujunes kohe algusest ning olgem ausad, paljudki kauplejad püüdsidki sellesse omalt poolt "panustada"! Tegelikult on selged kaks asja, vaata hästi ringi ja võid avastada väga soodsad hinnad sealihal, vorstidel, võil, Eesti juustul ja paljul muul! Ning õnneks on VEEL välismaise (Poola, Leedu, Läti jt) tavapärased turukaubad vähemuses, üksjagu on aga Eestimaa väiketootjate asju. Üksjagu, kuid siiski mitte palju! Ja see on üks puudus ning teisest küljest ka oht! Sest muutusi nähes avastad, et hea Peipsi kalaleti asemel on juba välismaine (külmutatud) toodete uus lett. Eesti Lihatööstus alustas bravuuriga ja ei suutnud sellele tasemele jääda. Intsu talu püüdis kivivilla-tomatiga südameid võita, kuid (õnneks) kadus. Samas on suveti olnud tomateid jm Jõelähtme Aiandist, mis tundus hoopis kvaliteetse,

Aga kohti kaob veelgi. Hea söögikohtade piirkond, kuid kadunud on kohvik "Sõbrad" ja kaob saarlaste ülihea Sänku baar! Miks? Suutmatus pisiasjades ennast paremini nähtavaks teha ehk ka vähesevõitu valik jne on põhjusteks kõige muu kõrval. Näiteks sänkubaaris pidanuks väga selgelt, akendelt olema näha, et tegu on "Made in Saaremaa Island". Aga seda ei olnud, välisturiste ei saa aga alahinnata. Saarelised valikud on alati kutsuvad. Nagu seegi, et söögi kõrvale ei pakuta sulle ainul Fantat vaid hoopiski kodust morssi, seda päris kodust! Paljud seda teadsid? Isegi külastajatest?


Turul aga hea näide, kuidas ei tohiks tegutseda ja mis on siis see, mis viib kadumiseni!"? Paremal paistev teine kiosk on mingi Fiska nime all olev ida-virulaste kiosk. Mina pole silmufänn, aga seal sai algul ka silmupirukaid näiteks. Väga tore! Ja tore oli seegi, et 2 tundi enne sulgemist olid pirukad 50% allahinnatud. Paljud seda teadsid ja kui paljud siis ostmas käisid? Minagi, kes püüdnud käia, osta ja ka reklaamida häid asju, pole veel tänagi paljut näinud. Seesama Fiska - valik polnud suur, aga vahel käisin pirukaid ostmas. Aga alles hiljuti avastasin sealmüüdavad kodused pelmeenid. Omanikele olla ammu räägitud, et lauad-toolid ju olemas ja võiks neid pelmeene pakkuda. Aga alles hiljuti hakati seda tegema. Läksin, avastasin (sildid enne ei "tõmmanud märkama" ostmaks neid koju), mekkisin ja .... ostsin. Ühed parimad pelmeenid üldse! Ja just nii saab enda tooteid ka reklaamida! Väljas nüüd poekese nurgal reklaamtahvel, kus pakkumised kirjas. Miks see alles nüüd teoodi välja? Nüüd, kui selle poekese SULGEMISENI JÄÄNUD VAID MÕNI PÄEV!? Ja kuskohast ma nüüd neid pelmeene saan? Selle poekese asemele tulevast Pagariposte omast või? Ärge tehke nalja! Miks varem ei mõelda ja/või ei avastata, mida peab edukaks kauplemiseks ja ellujäämiseks tegema?

Kui paljud teist aga on avastanud ülalolevas blogiteemas nähtaval oleva kommipoe? Mitte Kalevi poe, vaid selle, kus on Kõlleste shokolaade ja Ukraina maiustusi ning väga tore müüjaproua? Või kes teist teab, kus on müügil Ristemäe head tooted? Ah viimast teate?


No muidugi, sest need head asjad on müügil turu kõige paremas poekeses!
 Ja paremas just paljude oluliste nüansside, mitte ainult kaubavaliku poolest.

 https://www.facebook.com/toiduhaldjad/

Miks on see parim ja miks sellelt õppida? Kõik algab juba väljaspool poodi, neist puitistmetest ja siltides (vajalik oleks veel ka inglise keel). Poes sees aga näed, et tegu on rikkalikuima valikuga teistega võrreldes. Nt Muhu Pagarid pakuvad vaid leiba ja maitsevõisid. Kas tõesti pole meil rohkem tootjaid, kelle erinevaid tooteid mõnele riiulile müüki võtta? Toiduhaldjad ehk siis HIIDLASTE pood aga on võtnud müüki koduseid küpsetisi, astelpajumahlajooke, moose ja mett (kallim valik, eelkõige sobivad kingituseks), lihaveise tooteid,  Urvaste kama, käsitööseepe, rätikuid ja muid riideesemeid jne. Ja seda kõike lisaks Hõbekala imemaitsvatele toodetele! Ning mis veel "hullem", ei kardeta ka müügile tuua Ristemäe tooteid, mis oma "presidendi Kilu, mahlade jpm juba ammu laatadelt paljudele tuttav!  Vähe sellest, ühel päeval tuli jutuks, et tahaks ka häid kalakonserve tomati- ja koduses marinaadis. Et Peipsi Kalatööstuse omades palju marinaadi ja vähe kala ja need turul ka müügil, siis need ei sobinud. Ja poekese omanik oli jõudnud samale järeldusele, vaja on tellida OÜ Latikas käest! Reedel tuligi esimene sats (nagu Lutsu ärimees Kippel ikka armastas öelda ja lubas suurema satsi võtta). Ja tulebki suurem võtta! Sest täna läksin minagi, maomahlad nendele kalakonservidele mõtlemisest (mis kala pilgeni täis) nõrisemas, ostoksile! Tuhkagi, kõik olid otsas! No kuidas nii võib, onju? Aga tegelikkuses asi toimib, ainuke mure võib olla vaid aina lisanduv töö. Kuid ega siis ei võigi rikkaks saada ju paari lõhemarja karpi vm müües, laiema valiku olulisust mõistmata!? Ikka vaeva on vaja näha, ennast näidata ja mis peamine, mõelda oma kliendile kui kellelegi, kes on parimat väärt!

Aga võin teid lohutada, et kuigi turul saab hea hinnaga Eesti juustu, olemas ka Nõmmiku ja Andre Farmi juust, siis letti võidakse lüüa veel nii mõnigi üllatus! Ja küllap on selliseid üllatusi veelgi tulevikus ning tahaks loota, et ka teistes poekestes ja lettidel!


Aga kas saaksin loota ka sellele, et Fishka kadumise järel võiks Toiduhaldjad pakkuda neid, soodsa hinna ja väga hea maitsega pelmeenegi? Igatahes Ristemäe Sibulatralliga koos olid need veel imelisemad ja hea, et ma praegu rääkima ei pea, "keele viisid alla ju"! Nagu ka külmkapi sahtlis järge ootavad Hõbekala Sibularäimed ning Säina Äkine!


Igal juhul tahaksin ikka väga, et oleks palju põhjuseid siit sisse astuda. Ja need, kes oma poekestes ja lettidel liiga viletsa valikuga virelevad, siis võtku teadmiseks, sellevõrra virelevad ka teised rohkem. Võtke ikka õppust, avage silmad ja vaadake, kuidas tuleb asju teha. Kui vaja, siis ka küsige! Ärge kiratsege ega virelege! Kas me sellist Balti jaama turgu tahtsime? 

***************************

Infoks: Toiduhaldjatel ongi üllatusi!

 

No comments:

Post a Comment