Blog Archive

Wednesday, March 7, 2018

Uskumatu, mis Eestit ees ootab!


Pilt Holvandi Kivijärvelt.

Viimase aja sündmused ja paljud väljaütlemised teevad nii ettevaatlikuks kui kurvaks. Võiks ju arvata, et meie inimestest on enamus kaine talupojamõistusega ning südame ja hingega. Niisama suur enamus kui näiteks neid, kes näinud filmi "Verekivi" ja mäletavad raehärrat, kes aina kordas: "USKUMATU!"? Aga reaalsus hirmutab! 

Muidugi on Eesti üheks märgiks JÄRVED. Neid on meil palju, looduse ringkäik on pidurdamatu ja järved muutuvad ajas nagu kõik muu. Osa kasvavad kinni ja kaovad, osadel väheneb veepeegel, osadel halveneb veekvaliteet. Kas me oskame hoida oma järvi? Tundub, et mitte. Peipsi järv, mille olukorda peetakse halvaks, on tulevikus tõenäoliselt veelgi halvemas seisus, kuigi bürokraatia - eurodirektiivid ja nõuded - järgi on eesmärgiks selle seisund parandamine, vähendamaks lämmastiku ja fosfori lisandumist jms. 2015. a pidi järve seisund muutuma "heaks", kuid seda pole saavutatud. Põhjuseid on muidugi palju. Tõenäoliselt ei ole olulist pööret paremuse poole oodata ka lähiaastatel. Suurimad ohufaktorid on lämmastik, fosfor, orgaanilised ja mürgised ained. Plaanitav miljarditehas on Peipsi järvele ja ka Emajõele suurim oht. Just praegusel hetkel kuulen telerist Tartu volikogu istungist, kus Aadu Polli sõnul pole siiani tehtud ühtki uuringut ja pole teada isegi asukoht. Muidugi on tegemist demagoogiaga ja seda demagoogiat toidab korralik PR-meeskond Kui aga vaadata keskkonnauuringuid, siis lõdvemate normide korral  on tselluloositehase piirnormid mitu korda suuremad, näiteks fosfori puhul kuni 4 korda. Selle tehase käivitumisel suureneks fosmorikoormus Peipsile ligi 5 KORDA!

Puidu väärindamise vajalikkuse vastu pole tõenäoliselt mitte keegi! Kuid tselluloos ei ole väärindamine, see on puhas äri ja keemia! Ning puidu väärindamiseks on muidki võimalusi. Isegi peenpalgi ja saepuru/laastu korral. Selliseid tehaseid püütakse ehitada hõeda inimasustusega kohtadesse ja ka arengumaadesse. Kas meist suur osa soovivad, et Eesti oleks mingi arengumaa?
USKUMATU!Kaisma järve ääres.

Mets on eestlase jaoks üks kolmest olulisimast asjast. Nagu ka raba. Ja ometi, metsaärikad juba hõõruvad käsi ja noolivad huuli, mõeldes sellele, kui roosiline paistab tulevik. Hoolimata sellest, et ka siin on palju demagoogiat. Ning püüdu selgitada, et "meil on metsa küll". See, et võib olla hetkel ongi küll, aga ei peaks ju peremehe puhul tähendama, et peaks hakkama mõttetult raiskama? Ei paista permehi miljarditehase planeerijate ega nende toetajate hulgas, ei paista ka nende metsaärikate hulgas, kes mitte sõnagi ei mõista siis, kui räägitakse looduse mitmekesisusest ja selle olulisusest. Ja seda isegi siis, kui mõelda, et meil ometi on "Eesti Looduski" ilmunud juba 60 aastat! Selle ajaga saanuks ju tarkust koguneda küll, seda enam, et on veel "osoon" ja väga palju muid võimalusi tarkust koguda! Aga ei, ei hirmuta meid see, et looduskeskkond lõhutakse, et kannatavad hundid ja liblikad, käpalised ja putukad! Ilu ei maksa ju midagi!?


Aga vaadakem või putukaidki! Nende elu peaks lõppema loomulikke radu pidi. Kasvõi nende Nigula rabas pildistatud huulheina "lõugade vahel". Mitte üleautostunud maanteedel autode tõttu või muul moel. On ju putukadki oluline osa looduse rongkäigust ja toitumisringist. Aga oleme valmis ometi hävitama oma metsad ja rabad ja elusolendid?
USKUMATU!


Pilt kohast, kus aastakümneid tagasi sõitsid kitsarööpmelised rongid Eidapere ja Järvakandi vahel.

Kui paljud meist mõistavad, et moodsa sõnaga taristut on vaja arendada? Absoluutne enamus!? Küllap vist. Miks seesama absoluutne enamus ei mõista, et selline RB lõhub meie Eestimaa, elu- ja looduskeskkonna? Et sellist raudteed tark ei ehitaks, millele tal enda hammas peale ei hakka ja mille suurim "kasu" on see, mis Eestist mööda läheb! Ning mis ei kulge inimese juures, vaid metsas ja rabas, lõhkudes nii neid kui ka loomade elupiirkondi. Muidugi võiks keegi mõelda, et neist sadadest karjääridest, kuskohast suurem osa täitematerjali kaevandatakse, võiks ju kujuneda ühest küljest sajad uued ja kaunid järved! Aga kas keegi on kordagi praeguse demagoogia käigus kuulnud sellest, et see võiks olla oluline eesmärk oma maasse aukude kaevamisel? Isegi ju seniste karjääride puhul on pea alati sellisest võimalusest mööda mindud!?

Taristu hulka kuulub nii raudtee kui maantee. Mõlemat suurprojektidena arendada ei ole ometi ju mõtet? Seda enam, et tark peremees mõtleks hoopis kokkuhoiu ja säästmise peale!? Nii selles, et ehitada RB sobival trassil ja sobivas suuruses, kui selles, et maanteid 4-realsteks ehitamise asemel piirduda vähemate "suurustega" ning mitte unustada ka väiksemaid teid. RB võib väga edukalt kulgeda osaliselt 2+1 VB-ga koos! Üks trass lõhub Eestimaad oluliselt vähem kui kaks trassi.Ning et inimtühjal ääremaal mõttetute kiirrongide asemel muuhulgas näha oma ajalugu, planeerides näiteks Lelle - Pärnu trassile kitsarööpmelise muuseumraudtee. Kus saaks siis vajadusel ka mõni kaasaegsem koosseis liikuda! Ka selleks, et rattaturistid saaks endiselt hõlpsamini jõuda Nigula matkaradadeni, sh Pärnu - Mõisaküla (raudteetammil) rattateed mööda. Või hoopis selleks, et kolada Kõnnumaa metsades või Kaisma järve ääres. Aga ei, iga kord, kui teatakse võimalusest või ideedest ehitada Tartu või/ja Pärnu maantee täies ulatuses 4-realiseks, on kuulda kümnete ja isegi sadade tuhandete inimeste rõõmuhõiskeid! Selle asemel, et hõisatakse siis, kui teatatakse, et maanteevedude puhul hakatakse tõsiselt tegelema tühjade autode "kaotamisega"maanteedelt ning ühistranspordi tõsise arendamisega!
USKUMATU!

Muidugi on meil muidki ohte, suuri ohte. Kui vaadata kasvõi Saksamaa poole, kus ligi veerand elanikest on juba võõrad. Sest suurem osa sisserännanutest on võõrad nii hingelt kui mentaliteedilt. Nii nagu on võõras mõistusega inimese jaoks "euroopalikud väärtused".Ning kui omamaine ja rahvuslik hing kaob, siis ongi juba hilja! Saksamaast ei saa enam kunagi Saksamaad! Meil valatakse pisaraid, kui võõrad ei leia endale elamist, seda ajal, kui neist suur osa jalga laseb. Sõjapõgenikud? Kes peaks olema ju õnnelikud, et on pääsenud sõjakoledustest, mitte põgenikud, kelle eesmärk on ainult parem elu!? Hädalisi peame ikka aitama ja aitamegi. Aga inimkaubandust toetada, kas see on inimese tunnusmärk?
USKUMATU!

Aga jätame esilagu kõrvale need "põgenikud", homoäärmuslased, tuulepargid Hiiumaa rannavetes, põlevkivi ja turba laienev kaevandamise, põhjavee ohufaktorite kasvu ja palju muud. Sest meil mõned kõige aktuaalsemad ja suuremad ohud päevakorral! Tulgem mõistusele, inimesed! Looja (Loodus), hoia Eestimaad!

Ja ärgem muutugem Siim Kallase ja teiste temataolisteks. Sest Siim hoiatab, et "tema ei mõista inimesi, kes tahaks võtta vastutust RB (jm) ärajäämise eest"! Ärge Teie, kaasmaalased, olge nii hoolimatud ja mõistmatud! Vaid olge need, kes mõistavad, et kallased on need, kes hukutavad Eestimaa!

Ühed sõnad, eksitavad, et mitte öelda, puhas vale, on tema loos aga kuldaväärt! Neist ei tule uskuda seda, et 2selle raha eest ei saaks midagi muud ära teha"! Vaid neid tuleb mõista hoopis nii, nagu siianigi suure hulga rahaga juhtunud. Eriti Kallase kodupartei juhtimise all. Need rahad lihtsalt pudisevad laiali, kilekottidesse ja mujale.. Nagu pudenevad laiali ka ulmeprojektidesse kulutatavad miljardid!

 «Ma väidan teile, et mitte midagi ei saa selle kaasfinantseerimise eest teha, sellepärast, et see kaasfinantseerimine pudistatakse laiali. Kõik lendab laiali! See summa ei jää kõrvale, ta lihtsalt kaob ära,» oli Kallas resoluutne.

USKUMATU!
8 comments:

 1. See on tóesti kõik uskumatu mis toimub, sellel pôhjusel ma ei vaata enam ka negatiivseid uudiseid.
  Kahju on enda kodumaast ja rahvast, niigi on meid väha jäãnud siia pidama. Meil on puhas loodus mida peame hoidma, värske õhk, loomad-linnud, putukad ja neid saab aidata ainult inimese käsi.
  Teatud tegelased ammu enda kodumaa võôrastele maha parseldanud, taskud endil neil EL summasid täis-kuid vanasôna ûtleb et ükski puu ei kasva taevasse!!!
  Nii et ootame ja loodame et antakse ülevalt poolt õpetust ka sellistele.
  Seniks jõudu jätku ja päikest ning kevade ootust.

  ReplyDelete
 2. Neeme - ekspert igal alal! Nüüd siis puidukeemias...

  Kui sa nii pagana tark oled, miks sa nii vaene oled? Sellise tarkusega peaks juba mingi miljardär ju olema?!?

  ReplyDelete
 3. Tänud!

  Ei ole kuidagi öelnud, et ma ekspert. Puidukeemiast pole ka üldse juttu, on vaid tahtmine lugeda looduseuurijate mõtteid ja võime neist aru saada. Pigem on mõnedel raske aru saada sellest, kui millegi või kellegi pärast muretsetakse. Ning igas asjas ei aeta taga raha vaid hoopis ollakse valmis seda ära andma. Neile, kes abi vajavad vm. Raske mõista? Kahju tõesti.
  Aga eks üks mure olegi ka see ja oluline Eesti jaoks, et meil on palju sõnakaid inimesi, kes murest ja Eestist vist aru ei saa.

  ReplyDelete
 4. Muretsema võibki jääda. Eriti kui ei usaldata asjatundjaid, e. kaasinimesi ja peetakse iseennast hiiglama targaks. Sii ei jäägi muud üle, kui muretseda, sest muust ju aru ei saa - muud ju ei oska...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Panen ühe lingi eraldi, et äkki muidu ei näe.

   https://media.voog.com/0000/0042/0705/files/Mander%20ettekanne%20(3).pdf

   Delete
 5. Tänud! Nii võib tõesti muretsema jääda, kui asjatundjad ei suuda isegi konkreetseid argumente ümber lükata! Aga on ju neidki mitmesuguseid, paljude puhul (eriti kui raha kõneleb) peaks jutumärke kasutama. Aga looduse puhul ma nagu ikka, just asjatundjaid usungi! EOÜ ja ELuS on pilgeni täis asjatundjaid ja nendelt olen õppinud (loodust) nägema juba aastakümneid. See, et mõni ka vanuigi NÄHA ei suuda, on muidugi kurb asi! Nii et võid lisaks FB-le kedrata ikka sedasama plaati, aga kuni ei suuda isegi asjast rääkida, siis ära näe vaeva, tühi mulin mind ei morjenda.
  Sest oskamine on õppides ikka käpas, kui vähegi pea lõikab! Ja paraku on mul neid oskamise tulemusi kümneid ette näidata. Aga nagu arvata võib, siis see jääb Sulle arusaamatuks. Mis parata, aga Sinu pärast muretsema küll ei hakka.

  ReplyDelete
 6. Tubli! Jätka samas vaimus! On hea, kui on asjatundjaid, kes viitsivad asju selgitada! Ja ära pane tähele neid, kes niisama hauguvad!

  ReplyDelete