Blog Archive

Sunday, April 1, 2018

Pakett - Rongiga Sangaste Rukki Majja.


Niisiis, pildi juba paar päeva üleval, aga ei olnud aega juttu juurde kribada. Kulutasin suure osa ajast vaidlemiseks piirkonna ühistranspordi ja üldse kogu valdkonna põhitõdede selgitamiseks ühele inimesele, kes arvab, et on "edumeelne parempoolne", kuid kahjuks mingit kasu sellest ei olnud. Või õigemini, teiste jaoks ehk leidub ses vaidluses midagi olulist, aga muidu läks tühja. Peaasi, annaks taevas, et et sellised ametnikeks ei saaks. Kes isegi aru ei saa, kuidas peaks raha kulutama asjade paremaks muutmiseks. 

Küll aga peab ütlema, et selle paketiga seoses on ülim rõõm tõdeda, et meil on mõtlevaid ettevõtjaid. See polegi nii tavaline, ikka ollakse vahel lühinägelikud kuni lausa selleni välja, et "reedeks miljonäriks" mentaliteet ruulib! Aga paketist rääkides, siis selle ma avastasin juba varem. ja võtsin kindlalt plaani selles ka "osaleda". Ehk polekski see nii kiiresti juhtunud, aga lugesin värsket Postimehe lisa "Maa Elu" ja selles oli lugu ka Sangaste taluturust, mis seal eelmisel laupäeval jälle käima tõmmati. Selle vastu oli huvi suur, aga kahjuks panin natuke puusse. Taluturg seal on siiski vaid üks kord kuus ja seetõttu sellest ülevaade jäi saamata. Kahju! Igal juhul soovin neile aga edu!
Pakett kodulehel üleval:


Muidugi on seal veel teinegi väga ilus pakkumine! Mida aga pakub siis rongiga kohalesõidu pakett? Tasub eelnevalt mõelda sellele, et Otepääl ja eriti Pühajärvel on puhkamine üpriski kulukas! Kuidas Sangaste Rukki Maja välja näeb, seda näete allpool. Pakett ise on aga hea hinnaga ja kui juba olete kohale jõudnud, siis saate aru, kui hea see tõeliselt on (nagu tegelikult teinegi pakett, kui süveneda selle "tingimustesse" - võib ju arvata Otepää või teiste kantide söögikohtade hindade juures, et mida see kinkekaart nii väga ikka on, aga on ikka küll!)! Sõidate rongiga mõnusalt Keeni jaamani, tellitud transfeer ehk buss viib teid kohale ja ... te saate tagasi sinnasõiduks kulunud piletiraha! Kõige ehedam klientidele mõtlemine!
Hinna sees ka kaks hommikusööki. Samas majas olevas restoranis. Nujah, nüüd ehk arvate, et restorani hinnad sellised, et võetakse mitmekordselt teie taskust tagasi? Ei ole midagi, hinnad vägagi normaalsed! Oluline on hoopis see, et ettevõtja saab aru, mis on oluline. Ja muuhulgas ka sellest, et kuigi ta teeb "kõva soodukat", siis ometi, kohaletulnud ju igal juhul külastavad ka restorani ja see tähendab ka restorani jaoks rohkem kliente!  Väga õige lähenemine. Muidugi on omanikul ka teisi ärisid, kuid mitmekülgsus on positiivne ja leevendab ka riske. Edu!Ropka. Muidugi vaatasin ka ühistransporti üldiselt. Busse siin ei ole.


Nõo. Kool, kuhu sõidetakse õppima pea üle Eesti. Aga ka Nõos pole mingeid busse rongijaamas.
Paluperast ja teistest kohtades pikemalt aga juba JÄRGMISES TEEMAS.Keeni. Kõva pidurdus enne jaama, sest kiirus tuli ju kõrvalteele sõitmiseks alla tõmmata. Siiski mainin ära, et ka Keenis pole busse, sest EVR tegi perrooni valesse kohta, hoolimata korduvatest põhjendustest. Aga oli vähemalt buss, mis vastu tuli.


Keeni asula. Bussipeatus on, aga rongile sisuliselt bussiga ei saa. Perroon vales kohas, sõiduplaanid viletsad - ühesõnaga tegemata tööd igal sammul.Ilm küll veidi sombune ja natuke tuli ka "kevadist lund". Õnneks veel mitte seda, mis paar päeva hiljem maha sadas... Aga ringikolamist ega nautimist see ei seganud.Sangaste päris kena väike asula.


Ja jõudsingi Rukki Majja.


Ning natukese aja pärast siis ka sööma.


Samas majas ka üpris kobe pood, mille valikust piisab, et mitte külastada suuri marketeid, vaid toetada maaelu. Ka Lätti ei pea minema, kuigi Sangaste ehe rukkiviin pole just odav. Aga ega peagi ju palju ostma!?Sink rukkipallides sulas suus, aga rukki maitse veidi liigselt tappis lihamaitse. Rukkimundris kanamaks oli aga tõeline hõrgutis! Rukkikarask, tõsi küll, kipub lagunema, ei teagi, millest selline probleem. Sama ka laatadelt ostetud karaskite puhul. Kuid hea oli see karask ikkagi. Nagu ka rukkipaneeringus shnitsel! Vitamiinijoogist (astelpaju, kõrvits jm) rääkimata!
Külapood oli aga üpris populaarne, kliente aina vooris ja see rõõmustas.Muidugi tahaks, et sellises kohas oleks taluturg igal laupäevalgi. Usun, et üle Eestis on neil tulevikku, aga see nõuab ka kõva tööd ja panustamist ning õigete "knihvide" tabamist! Kuid igal juhul hoian neile alati pöialt!Lehes kirjutati ka sellest, et kohalikud ärimehed toetasid asja katusealuse ehitamisega. Super! Ometi, neile teadmiseks tulevikku vaadates - katusealused turukauplemiseks peaks olema kolmest küljest seintega. Seda eriti juhul, kui kauplemine muutub sagedasemaks, sest võimalikult head ilmastikumõjude minimeerimist peavad müüjad väga oluliseks. Praegune variant tõesti sobib pigem lühiajaliseks kauplemiseks.
Isegi pansionaat siin olemas!


See maja mulle aga väga meeldis.


Siin tundub olema vana tühi poemaja.


Olemas ka apteek! Avatud kolmel päeval nädalas, aga see peaks olema ka piisav. Tõsi, seegi võib langeda nende haruapteeginimekirja, mis võidaks sulgeda. Ja kuigi ketiärimehed süüdistavad selles riiki ning ähvardavad kümneid miljoneid nõuda, siis tegelikult pole neil selleks mingit alust. Loodetavasti aga jäävad haruapteegid alles tõeliste apteekide, proviisorapteekide juurde, mis siis paari aasta pärast peaks meie apteegiturul olema. Pean silmas päris proviisorapteeke, mitte neid, kus ketiärimehed tahavad oma karvast kätt ikka "tüüri juures hoida" ja riisuda koore. Ja peab lootma, et just KE ning ehk mõni teine erakond suudavad õiget joont hoida. RE ja IRL on siin aga pigem ohumärk, sest need olid ju erakonnad, kes mõned aasta tagasi lubasid apteegibussid käima panna! Mitut te ka Eestis näinud olete? Aferistid ja apteegituru solkijad on kahel rindel ja küllap paneks nad seljadki kokku...

Bussipeatus kerko juures! Vägev, et rattateedele juurdekuuluvana tehtud ka puhkekoht. Kuid jällegi, seegi peaks olema kolmelt poolt seinaga ja miks mitte teha selliseid asju koos, ootekoda jm?
Bussiliiklus Sangastes on aga enam-vähem. Kuigi suurimaks mureks ka siin see, et bussidega sisuliselt ei saa kiiresti ja mugavalt rongile ning vastupidi.
Hommikusöök. Hea puder jm.


Kõrval ka väga suure valikuga kodutarvete pood.

Ratast ma siiski laenutama ei hakanud, aga siin puhata saab tõesti ka ilma autota. Sõidad siis ringi rattaga või põrutad bussiga Otepääle vm. Talvekummidega rattaid aga vist siiski ei saa....
1926. aastal oldi targemad?


Nüüd sahkerdati eraomanikule?


Päris kurb mõelda, kuidas aferistide abiga antakse kullapada rahva käest ära ja loobutakse vallale lisatuludest. Jutt sellest, et pole jaksu vallal osaleda, tundub aga puhtakujulise hämana. Aga ju siis "omanikud" (ehk siis Otepää valla valijad) on väärt oma juhte, kui nad sellised ennast valitsema on valinud. Isegi pikad kõrvad paistavad kaadris...Loss on aga tõesti äge. Kahjuks küll piletit osta ehk (mõttes) vallale raha anda ei õnnestunud. Sest loss oli suletud ja pidin piirduma ümber selle kõmpimisega. Ja on näha, et raha kuluks kindlasti palju, et kõik aja jooksul korda teha, aga mis siis? Maksamegi ju ja oleme uhkem oma maa üle?Ometi on meil läbi aegade olnud ka tõelisi tegijaid!


Väga võimas puu lossi kõrval!Tagasiteel Sangastees olemas terves ulatuses kergliiklustee. Vägev! Ka ühel pool teed alleepuud. Tegelikult peaks aga kohalikud mitte tulevikus hankeid tegema, vaid juba täna istutama uusi puid väljalangenute asemele  nii puuderivis, kui ka teisele poole teed. Sinna kus kuusehekki pole. Tekivad küll erinevas vanuseastmes puud, kuid see on parem, kui tulevikus korraga istutatavad puud, mis siis juba pikka aega kasvama peavad, et varju anda ja ka visuaalset naudingut pakkuda!


Rukkikrahvi maadele avanevad aga ilusad vaated.Talvikegi juba lõunamaalt tagasi.Siinkandis on vist savi üksjagu palju majade ehitusel kasutatud?


Muidugi oleks võinud ka teisi majutuskohti vaatama minna.


No lihtsalt imelised vaated!
Sangaste pole suur asula, kuid alustatud on päris suure pargi loomisega ja see on ilus!Küll aga oli esimene pink tee ääres alles asulas.
Puhkuse lisaväärtuse annab aga massaazhivõimalus. Romantilise paketi puhul täiesti mõeldav?
Väike-Emajõgi. Väidetavalt ei ole enam vesi nii puhas, kui jõe äärde rohkem maju ehitatud.

Keegi lehelindudest vist.


Ja isegi puudesalu on ümar nagu mägi!

Lõuna. Täisterajahu pelmeenid. Liha maitset oli vähe tunda. Aga rukkipannkook suitsulõhega oli üpris tugeva maitsega nii rukki kui lõhe koha pealt! Aitäh kokale!Restu tehisjärv. Ujumiskohaga.


Ja jõudsingi bussiga juba Pühajärve äärde. Miks mitte suvel pikemalt puhata ja ööbima minna tagasi Rukki Majja?
Otepää Linnamägi. Ma ei ole siinkohal nõus nendega, kes arvavad, et siit poleks tohtinud puid maha võtta. Vastupidi, pidanuks maha võtma needki, mis veel alles. Muidugi võiks nende asemel istutada madalakasvulisi, meie maale omaseid, puuliikide variante, mis ei varjaks vaadet. Kuid meil peab olema mitte ainult metsaseid (linna)mägesid, vaid ka neid, kus rohkem või vähem vaated avatud! Need on turismi jaoks trump! Iseasi on see, kuidas asju poolsalaja tehti ja kogukonda usaldada ei suudeta.

Vaadake või kirikut siin ja mujal!? Puud nende ümber on loomulikud, kuid needki ei tohi varjata eemalt vaadet kirikule täielikult ja iga nurga alt!
Ronid mäe otsa, et näha võsa?
Pühade ajal aga, kui külastajaid peaks olema palju, on turismiinfopunkt suletud?
Bussijaamas aga on ka muutusi toimunud. Ebatäpne sõiduplaan seinal on nüüd "nähtamatu". Kaua läheb aega, et sinna saab üles täpne info? Tegelikult oleks vaja aga puutetundlikke ekraane, kus "näppimise" teel näeks ka täpsemat infot vastava liini kohta!Hotelle siin jagub. Kas ka külastajaid? Või töötajaid? Ma ei tea, kui õige see, ega isegi Veiko Täär olla oma resto kinni pannud just tööjõu puudumise tõttu! Palgad? Et ehk, et on ilusad kandid, aga välismaalasi ei jõua piisavalt ja oma puhkaja pole piisavalt maksejõuline?
Aga eks raha libise arengutest mööda ka siis, kui selleks piisavalt inimesi leidub! Kes vahelgi riiki maapõhja kiruvad, kuigi ise pätte toetavad...


Muide, selle pildi tegin kiirabi märgi pärast. Mismoodi peaks nii märkamatu silt autojuhile silma torkama ja mil moel peaks ta jõudma reageerida? Või mida välismaalane selle puhul mõtleb?Järgnevas teemas kirjutan aga ka sellest, kuidas autota puhates ja ühistranspordile lootes ei saa sa Otepäält ei Rõngu, Kanepisse ega mujale! Uskumatu vast küll, aga ei saagi!


Üks üpris hea busside ootekoja lahendus.


Teel Otepäält Tsirguliinasse sõites jõudsin jälle Sangastesse. Muide, on äärmiselt häiriv, et Tsirguliina rongipeatuse nimeks on ka ... Sangaste. Kohapealgi kuulda, et see tekitab sageli segadust ka välisturistides.Tsirguliina.
Nimi vahva kõlaga ja eluks ajaks meelde jäänud, kui kunagi pioneerilaagris oli üks sportlik plika, kel särgiseljal just see nimi. Juba sel ajal meeldis mulle see nimi! Poisid ajasid teist taga, mis kole....


Kuidas aga Tsirguliina on oluline sõlmpunkt ühistranspordis või õigemini peaks olema, siis sellestki järgmises loos...


Tartu suunas tagasisõiduks aga ei pruugi ehk kõik rongiajad sobida. Kuid Sangastest saab ju ka bussiga Tartusse. Aga ei teel ega ka mitte Tartus, mitte lihtsalt ja mugavalt rongile....


Tuleb linnaliinide peale aega kulutada!Pauluse peatuski pole rongile saamiseks mõnede maakonnaliinide puhul õige koht....No comments:

Post a Comment